2021’de ağ yönlendiricilerinde 87 kritik güvenlik açığı keşfedildi

0 0
Read Time:3 Minute, 41 Second

Ağ yönlendiricileri (router), konutlarda ve işyerlerinde kullanılan aygıtların Wi-Fi kontaklarını sağlama vazifesini üstleniyor. Kaspersky tarafından yapılan tahlile nazaran, 2021’de ağ yönlendiricilerinde 87’si kritik olmak üzere 500’den fazla güvenlik açığı keşfedildi. Güvenlik açığı bulunan yönlendiricilerden kaynaklanan tehditler hem haneleri hem kuruluşları etkiliyor ve e-posta güvenliğinin ötesine geçerek fizikî mesken güvenliğini tehdit ediyor. Buna karşın kullanıcılar bu aygıtların güvenliğini nadiren düşünüyorlar. Yapılan bir araştırmaya nazaran kullanıcıların yüzde 73’ü yönlendiricilerini yükseltmeyi yahut güvenliğini sağlamayı hiç düşünmedi. Bu da bu aygıtları günümüzde objelerin internetini etkileyen en büyük tehditlerden biri haline getiriyor. Kaspersky uzmanları, ağ yönlendiricilerinin güvenlik açıklarının hangi tehditlere yol açabileceğini ve kullanıcıların kendilerini nasıl koruyabileceğini masaya yatırdı.

Ağ yönlendiricisi, akıllı bir meskenin tüm öğelerinin internete eriştiği ve bilgi alışverişi yaptığı, tüm konut ağının merkezini oluşturan aygıttır. Yönlendiriciye ulaşan saldırganlar, bilgi paketlerinin iletildiği ağa erişim elde eder. Böylelikle hassas bilgileri, özel fotoğrafları yahut iş evraklarını çalmak için bağlı bilgisayarlara berbat hedefli yazılım yükleyebilirler. Bunlar mağdurda onarılamaz hasara neden olabilir. Saldırgan, virüslü yönlendiriciler aracılığıyla kullanıcıları sık kullanılan e-posta servisleri yahut çevrimiçi bankacılık sitelerini taklit eden kimlik avı sayfalarına da yönlendirebilirler. Bu sayfalara girilen rastgele bir data anında dolandırıcıların eline geçer.

2010’dan bu yana yönlendiricilerde bulunan güvenlik açıklarının sayısı giderek artıyor. 2020’de keşfedilen güvenlik açıklarının sayısı 603’e yükseldi ki, bu bir evvelki yıla nazaran yaklaşık 3 kat daha fazla. 2021’de keşfedilen güvenlik açıklarının sayısı 506 ile tekrar yüksek düzeylerde kaldı. 2021’de keşfedilen tüm güvenlik açıklarından 87’si kritik ehemmiyete sahipti. Kritik güvenlik açıkları, bir saldırganın konut yahut şirket ağına girebileceği en muhafazasız boşlukları simgeliyor. Bu tıp güvenlik açıkları işi saldırganın kimlik doğrulamasını atlamasına, yönlendiriciye uzak komutlar göndermesine ve hatta onu etkisiz hale getirmesine kadar götürebiliyor. Saldırganlar böylelikle şahsî fotoğraflarınızı, özel bilgilerinizi, e-postayla gönderilen iş kontratlarınızı, virüslü ağ üzerinden iletilen tüm dataları yahut evrakları çalabiliyor.

Araştırmacılar, bu usul güvenlik açıkları hakkında farkındalığı artırsa da yönlendiriciler en inançsız aygıtlardan biri olmaya devam ediyor. Bunun en kıymetli nedenlerinden biri, eser sağlayıcıların tehditleri ortadan kaldırmak için ivedi etmemesi. 2021’de keşfedilen kritik güvenlik açıklarının neredeyse üçte biri satıcılardan rastgele bir reaksiyon görmedi, rastgele bir yama yahut tavsiye yayınlanmadı. Bu güvenlik açıklarının yalnızca yüzde 26’sına, üretici şirketinden teknik dayanağa yönlendirme tavsiyesi geldi.

Saldırganların artan aktifliğinin yanı sıra tüketiciler ve küçük işletmeler, bir tehdidi çok geç olmadan belirleyecek yahut anlayacak uzmanlığa yahut kaynaklara sahip değil. Örneğin kullanıcıların yüzde 73’ü yönlendiricilerini yükseltmeyi yahut güvenliğini sağlamayı hiç düşünmedi. Bu da onu günümüzde objelerin internetini etkileyen en büyük tehditlerden biri haline getiriyor. Bu, yönlendiricilerin data sızıntısının potansiyel olarak önemli bir tesire sahip olabileceği hastane yahut kamu binaları üzere hassas ortamlarda kullanıldığı durumlarda bilhassa tehlikeli.

Kaspersky Rusya Global Araştırma ve Tahlil Takımı (GReAT) Lideri Maria Namestnikova şunları söylüyor: “Teknolojinin hayatımıza girme suratına siber güvenlik ayak uyduramadı. Birçok çalışan son iki yıldır konuttan çalışıyor. Lakin yönlendiricilerin güvenliği bu müddet içinde gelişmedi ve nadiren güncelleniyorlar. Bu nedenle yönlendirici güvenlik açıklarının siber hatalılar tarafından berbata kullanılması riski 2022’de bir kaygı kaynağı olmaya devam ediyor. Kıymetli olan bir tehdidi mümkün olduğunca erken önlemektir. Zira beşerler bir saldırıyı ekseriyetle çok geç olduğunda, bilgileri çalındıktan sonra öğreniyor. Bu nedenle bir yönlendirici satın aldığınızda, data transfer suratı ve fiyatı kadar ağ güvenliği de önceliğiniz olmalıdır. İncelemeleri okuyun ve üreticinin bildirilen problemlerle ne kadar süratli ilgilendiğini not edin. Hassas bilgileri ve parayı kaybetmemek için geliştirici bir yama yayınladığında yönlendiricinizi güncellemeyi unutmayın.”

Ağ yönlendiricilerinin güvenliği hakkındaki raporun tamamı Securelist’ten okunabilir.

Yönlendiricinin siber hatalıların ataklarından korunması için Kaspersky şunları öneriyor:

  • Akıllı aygıtları ikinci el almak tavsiye edilmeyen bir sistemdir. Üzerindeki yazılımlar evvelki sahipler tarafından, uzaktaki bir saldırgana akıllı konut üzerinde tam denetim sağlamak için değiştirilmiş olabilir.
  • Varsayılan şifrenin değiştirilmesi unutulmamalıdır ve kolay kestirim edilemeyecek bir şifre seçilmelidir.
  • Akıllı aygıtların seri numaraları, IP adresleri yahut öteki hassas bilgileri toplumsal ağlarda paylaşılmamalıdır.
  • WPA2 şifrelemesi kullanılmalıdır. Bu bilgi transferi için en inançlı protokoldür.
  • Yönlendirici ayarlarında uzaktan erişim devre dışı bırakılmalıdır. Ortada bir kullanılıyorsa yalnızca kullanılacağı vakit açılmalıdır.
  • Daha fazla güvenlik için, statik bir IP adresi seçilip DHCP’yi devre dışı bırakabilir ve Wi-Fi ağı bir MAC filtresiyle korunabilir. Bu hareketler, çeşitli ek aygıtların yönlendiriciye temasını manuel olarak yapılandırmayı gerektirir. Böylelikle süreç daha uzun ve daha karmaşık hale gelse de davetsiz konuğun mahallî ağa girmesi çok daha güç olacaktır. Keşfedilen yönlendirici güvenlik açıklarıyla ilgili en son bilgiler her vakit denetim edilmelidir.
  • Belirli bir uygulamaya yahut aygıta karar verdikten sonra, güncellemeler ve güvenlik açıklarının keşfi konusunda tertipli bilgilenildiğinden emin olunmalıdır. Geliştiriciler tarafından yayınlanan tüm güncellemeler vaktinde yüklenmelidir.
  • Ev ağı ve bağlı tüm aygıtları muhafazaya yardımcı olabilecek özel bir güvenlik tahlili kurulmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %