400 bin Thodex mağduru dolandırıcıların hedefi oldu! Sosyal medyadan mesaj atıp paralarını kurtaracaklarını söylüyorlar

0 0
Read Time:1 Minute, 18 Second


Yerli kripto para borsası Thodex‘in kurucusu Faruk Fatih Özer‘in İstanbul’dan Arnavutluk’a kaçtığı ortaya çıkarken, 400 bine yakın kullanıcı da dolandırıldığı gerçeğiyle yüz yüze kaldı. Binlerce mağdur parasını kurtarmak için savcılığın kapısını çalarken bir taraftan da vurgun üzerinden vurgun yapan yeni dolandırıcılar türemeye başladı.

MAĞDURİYETLERİNDEN YARARLANIYORLAR

Sabah’ın haberine nazaran mail, bildiri, WhatsApp ve Telegram kümeleri ile toplumsal medyadan mağdurlara ulaşan dolandırıcılar, Thodex’te kaybedilen parayı kurtarma vaadiyle yeni vurgunun kapısını aralıyor. Kullanıcılardan kimlik, IBAN, hesap numarası üzere bilgiler isteyen dolandırıcılar, mağdurların panik hallerinden faydalanarak yeni bir vurgun yapıyor.

KOMİTE İÇİN PAZARLIK YAPILIYOR

Thodex mağdurlarının örgütlendiği Telegram kümelerine sızan dolandırıcılar, türlü vaatlerde bulunuyor. Mağdurlardan kimlik bilgilerini isteyen dolandırıcılar, mağdurlara paralarını Papara üzerinden kurtaracaklarını vaat ederek, muhakkak bir kurul için de pazarlık ediyor.

“ASLA KİMLİK BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞMAYIN”

Mail üzerinden de mağdurlara ulaşan dolandırıcılar, “BTC yatır, cüzdanını onayla, paranı geri al” üzere mailler atıyorlar. Uzmanlar hiçbir kaidede cüzdan doğrulamak için para yatırılmaması gerektiğini belirtirken, kimlik bilgilerinin de asla paylaşılmaması gerektiğine dikkati çekiyor.

“THODEX’TEN MÜDÜRE ULAŞTIM”

Toplumsal medyada da örgütlenen dolandırıcılar, “Ben Thodex’ten … müdüre ulaştım. Bana paramı vereceğini söyledi. Müdüre ulaşıp parasını kurtarmak isteyenler benimle irtibata geçsin” diyerek insanları ağına düşürmeye çalışıyor. Burada tuzağa düşenlere, kelamda dayanak olmak için kimlik bilgileri ya da para talep ediliyor.

“İKİNCİ KERE DOLANDIRILMAYIN”

Tüketiciyi Muhafaza Derneği Lider Yardımcısı Av. Şükran Eroğlu, bu çeşit büyük dolandırıcılık hareketlerinin akabinde bu parayı kurtaracağını sav eden alt dolandırıcıların ortaya çıktığını söyledi. Eroğlu, “Mağdurlara birçok dolandırıcı ulaşıp para kurtarma vaadiyle para koparmaya çalışır. Tüketiciler bu şahıslara asla prestij etmesinler. Bu işin yolu hukuktan geçer. Çabucak savcılığa hata duyurusunda bulunsunlar. İkinci kere dolandırılmasınlar” halinde konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %