ABD Hazine Bakanı’nın açıklamaları küresel piyasalara sert satış getirdi: Dolar/TL 8,30 etrafında dalgalanıyor, yarınki PPK bekleniyor

0 0
Read Time:2 Minute, 36 Second

ANKARA, 5 Mayıs (Reuters) – Dolar/TL geçen haftaki sert dalgalanma sonrası bu hafta 8.3 etrafında daha yatay bir seyir izlemeyi sürdürürken piyasalarda bugün başlayacak ve yarın sonuçları açıklanacak faiz kararı öncesi beklenti anketi takip edilecek.

Bankacılar TCMB faiz kararı öncesi beklenti anketinde yıl sonu, 12 ve 24 aylık enflasyon beklentilerindeki farklılaşmaları ve bunun tesirini anlamaya çalışacaklar.

Bugün saat 1000’da açıklanacak beklenti anketinin bir evvelki ayki sonuçlarına nazaran yıl sonu enflasyon beklentisi %13.12, 12 aylık beklenti %11.26, 24 aylık beklenti %9.55’te bulunuyor. Bankacılar enflasyon beklentilerdeki bozulmanın ne seviyede olacağını TCMB’nin para siyaseti patikasını daha yeterli kestirim edebilmek için kullanacaklar.

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) TL’deki kıymet kaybının da tesiriyle Nisan ayında %17.14 ile 2 yılın rekor düzeyine yükselirken bu seviyeyi tepe olarak tanımlayan TCMB önümüzdeki aylarda enflasyonda düşüş bekliyor.

Piyasa beklentisi ise doruğun Mayıs ya da Haziran’a sarkabileceği, TCMB’nin yıl sonu beklentisi olan %12.2’inin ise epeyce optimist olduğu istikametinde. Reuters anketinde enflasyona ait yıl sonu beklentileri son iki ayda besbelli üst revize edilerek %14’e yükseldi.

Birtakım ekonomistler enflasyon üzerindeki risklerin hâlâ üst taraflı olduğuna dikkat çekiyorlar. Üretici fiyatlarındaki artışın %35’i aşması bunun muhakkak bir gecikmeyle de olsa tüketici fiyatlarına da yansıyabileceğini belirten ekonomistler en çok TL’de yeni bir bedel kaybından tasa ediyorlar.

Bu kapsamda Reuters anketine katılan ekonomistlerin tamamı yarın TCMB’nin faizleri sabit bırakmasını bekliyor. TCMB de son enflasyon raporunda kısa vadede faizlerde bir indirim sinyali vermemişti.

Global Piyasalar

Asya borsaları, ABD’li büyük teknoloji şirketlerinin paylarındaki satıcılı seyrin ve ABD’de faiz oranlarının artırılabileceğine dair açıklamanın yatırımcı iştahını olumsuz etkilemesiyle arka arda dördüncü günde de gerileme ihtimali ile karşı karşıya kaldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen dün yaptığı bir konuşmada faiz oranlarında artışa gidilmesinin iktisadın fazla ısınmasını engellemek için gerekebileceğini söyleyerek esasen kâr realizasyonu görülen ekonomik büyümeye endeksli ABD’li şirketlerin paylarındaki satışları hızlandırdı.

Yellen daha sonra geri adım atarak enflasyona dair bir sorun görmediğini belirtse de faizlerin bir noktada yükselmek zorunda kalacağını yatırımcılara hatırlatmış oldu.

Dolar/TL’de geçen hafta başında ABD bağlarına ait telaşlarla yaşanan 8.5 üzerindeki tarihi rekora yanlışsız yükseliş yerini 8.3 etrafında daha hudutlu dalgalanan bir seyre bırakmış durumda.

ABD-Türkiye ilgilerine yönelik tasalar ve kurumsal döviz satışlarıyla geçen hafta 8.1840-8.4850 bandında sert dalgalı bir seyir izlemişti.

Dolar/TL TRYTOM=D3 bu sabah saat 08.45’te 8.3100/8.3450 düzeyinde. Euro/TL birebir saatte 9.9849/10.0278, sepet bazında TL 9.1474/9.1862 seviyesindeydi.

TCMB’de lider değişikliği kısa vadede faiz indirimleri beraberinde getireceği telaşlarıyla TL’de %10’un üzerinde bedel kaybına neden olmuştu. Banka şimdi faiz indirimine gitmedi. Lakin şimdi indirim yapılmamaış olsa da piyasalarda genel kaygı bir an evvel faiz indirimi isteğinin devam edeceği tarafında.

Bu telaşlar yabancı yatırımcıların TL cinsi varlıklardan uzak durması ile sonuçlanıyor. Tahvil ve borsada yabancı hissesi sene başındaki sonlu yükseliş sonrası yine tarihi düşük düzeylerde seyrederken birçok bankacı bu senaryoda ödemeler istikrarına ait bir riskin oluşmasından telaş ediyor.

Yabancılar nadiren TL için optimist bir varsayımda bulunuyor. Birçok yabancı bankanın dolar/TL beklentisi yıl sonuna yanlışsız kıymet kayıplarının belirginleşeceği senaryo içeriyor. Beklentiler ortasında dolar/TL için 9 hatta 10 düzeyine kıymet kaybı bulunuyor.

Devir periyot lokal döviz satışları da piyasayı destekleyen bir öge oluşturuyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %