ABD ilk çeyrek GSYİH büyümesi yükseldi, işsizlik ödeneği başvuruları en düşük seviyeyi gördü

0 0
Read Time:1 Minute, 25 Second
Müellif: Geoffrey Smith
 
Investing.com – COVID-19 kısıtlamalarının gevşetilmeye başlamasının kısmi bir güzelleşmeye müsaade vermesiyle birlikte ABD iktisadı 2021’in birinci çeyreğinde güçlendi.
 
Bugün yayınlanan resmi datalar GSYİH‘nin 2020’nin son çeyreğindeki %4,3’lük büyümenin akabinde birinci çeyrekte %6,1’lik konsensüs varsayımından daha süratli bir biçimde yıllık bazda %6,4 büyüdüğünü gösterdi.
 
İktisadın durumuna yönelik son güncellemeler de istikrarlı bir ilerleme gösterdi; birinci işsizlik ödeneği müracaatları geçtiğimiz haftada 553 binlik yeni bir salgın sonrası düşük düzeye geriledi. Lakin bir evvelki haftanın figürleri yaklaşık 20 binlik bir revizyonla 566 bine yükseltildi. Birinci müracaatlara kıyasla bir haftalık bir gecikmeyle açıklanan devam eden başvurularsa 3,660 milyonda neredeyse sabit kaldı.
 
Piyasanın FED’in enflasyonda tercih ettiği ölçüt olan bir data serisinde piyasa beklentinin altında bir okuma beklediği için, haberle birlikte dolar ve 10 yıllık Hazine tahvil faizi düşüş yaşadı. Tüketicilerin harcama modellerindeki değişimleri resmi tüketici fiyat enflasyonu endeksine kıyasla daha süratli bir biçimde takip eden çekirdek ferdî tüketici harcamaları, %2,4’lük konsensüs varsayımının biraz daha altında, yıllık bazda yalnızca %2,3’lük bir yükseliş kaydetti.
 
FED Lideri Jerome Powell Çarşamba günü gevşek para siyasetinin ve güçlü bir ekonomik toparlanmanın kısa mühlet sonra enflasyonda denetim dışı bir artışa yol açacağına yönelik tasaları görmezden geldi ve fiyatlardaki mevcut artışın ve bu artışın ardındaki faktörlerin “geçişsel” olduğunu söyledi.
 
Powell basın toplantısında bir defa daha iktisadın FED’in tam istihdam maksadından “hâlâ biraz uzak” olduğunu söyledi ve merkez bankasının siyasetini sıkılaştırmaya ne vakit başlayacağına yönelik bir yorum isteğini yanıtsız bıraktı.
 
İstihdam piyasasına yönelik bu odak, Çalışma Bakanlığı’nın bilgilerine de yansıdı. Datalar çeşitli lokal ve federal programlar kapsamında 16 milyonun üzerinde insanın hala işsizlik sebebiyle maddi dayanak almakta olduğunu gösterdi. Lakin ilerleme modeli geçen hafta bir kere daha tekrarlandı ve toplam sayıda yaklaşık 846 binlik bir düşüş yaşandı.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %