ABD vadeli işlemleri karışık, kazanç açısından yoğun bir haftanın başını Pfizer çekiyor

0 0
Read Time:1 Minute, 47 Second

Muharrir: Peter Nurse   

Investing.com – ABD borsaları, Ağır bir hafta öncesinde Mayıs ayına güçlü bir başlangıç sonrasında Salı günü çoğunlukla düşük açılacak.

Dow 10 puan artarken S&P 500 4 puan geriledi ve Nasdaq 100 42 puan kaybetti.

Dow Jones Industrial Average Pazartesi gününü %0,7 yüksek bitirirken S&P 500 %0,3 artış gösterdi ve teknoloji yüklü Nasdaq Composite %0,4 geriledi.

En çok ziyan gören ABD eyaletlerinden olan New York, New Jersey ve Connecticut, iki hafta içinde kısıtlamaları kaldıracağını söyledi.

DJIA ve S&P 500 endeksleri, yalnızca iktisadın yine açılışı ile değil, tıpkı vakitte mali ve nakdî teşviklerin, aşı iyimserliğinin ve artan yararların da yardımı ile bu takvim yılında %11 yükseldi. 130 şirketin daha çeyreklik sonuçlarını paylaşmaya hazırlandığı bu hafta da gelişmiş kurumsal görünüm bekleniyor.

mRNA teknolojisi ile birinci Covid-19 aşısını üreten BioNTech SE (NASDAQ:BNTX) ile Pfizer (NYSE:PFE), açılış öncesinde karını raporladı ve cari yıl çıkarı ile gelir kılavuzunu %15 yükseltti.

Öbür yandan T-Mobile US (NASDAQ:TMUS), CVS Health (NYSE:CVS), Küresel Payments (NYSE:GPN), Activision Blizzard (NASDAQ:ATVI), Match Group (NASDAQ:MTCH) ve Under Armour (NYSE:UA) üzere isimler de raporlarını paylaşacak.

İktisat datalarına bakarsak bugün paylaşılacak temel rapor, Mart ayı fabrika siparişleri olacak. Bir gün öncesinde Arz İdare Enstitüsü’nün (ISM) satın alma müdürleri anketi, siparişler alt endeksinin tüm vakitlerin yükseğini gördüğünü raporladı lakin ana endeks 36 yılın yüksek düzeyinden çekildi.

Salı günü petrol fiyatları büyük oranda değişmedi. Hindistan’da artan hadise sayıları tasa yaratıyor. Fakat yatırımcılar, Avrupa ve ABD üzere bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın, genel yakıt talebini destekleyeceği konusunda optimistliğini koruyor.

Hissiyata takviye olan bir öbür gelişme, Suudi Arabistan’ın petrol üreticisi Aramco’nun (SE:2222) birinci çeyrek net kârında %30 artış kaydetmesi ve güçlü petrol fiyatları sayesinde temettü ödemesini muhafazası oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı dataları de ilgiyle takip edilecek.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %1,9 artışla 65,68 dolar olurken Brent %1,9 yükselerek 68,86 dolardan süreç gördü. Bu yıl şimdiye kadar her ikisi de %30 yükselmiş durumda.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,5 kayıpla 1.783,15 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,2014’ten alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %