ABD’den Türkiye’ye üstü kapalı tehdit: Rusya’dan aldığınız S-400’leri elinizde tutmayın

0 0
Read Time:1 Minute, 23 Second


ABD ve Türkiye ortasında Joe Biden hükümeti vazifeye geldikten sonra sıcak bir temas kurmak mümkün olmazken, ABD Lideri Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonla dahi bir görüşmede bulunmaması dikkat çekiyor.

PENTAGON’DAN YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Biden hükümetinin Savunma Bakanı Lloyd J. Austin, mevkidaşı Hulusi Akar’la bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kelam konusu görüşmenin akabinde ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yazılı bir açıklama yaptı.

Pentagon, Austin’in ABD ve Türkiye’nin savunma ilgileri ile NATO’nun güvenliğine ait atılan ortak adımlardaki kararlılığa vurgu yaptığını söz etti. Türkiye’nin Afganistan’daki barış sürecine verdiği dayanak için Akar’a teşekkür edildiği belirtildi. İki ismin Doğu Akdeniz’deki olumlu diplomatik gelişmeleri değerlendirdiği, Austin’in NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan ortasındaki diyalog uğraşlarını memnuniyetle karşıladığı vurgulandı.

İŞ BİRLİĞİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Karadeniz’de son devirde yapılan ve USS Monterey ile USS Thomas Hudner’in de katıldığı tatbikatlara dikkat çeken Austin, NATO’nun doğu ve güney bölgelerinde Rusya kaynaklı sıkıntıları Akar’la görüşmesinde gündeme getirdi. Türkiye ve ABD’nin askeri iş birliği alanında bağlarını güçlendirmesi gerektiğini savunan Austin, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 sistemini ellerinde tutmamaları gerektiği daveti yaptı.

MSB’DEN GÖRÜŞMEYE AİT AÇIKLAMA

Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan (MSB) Austin-Akar görüşmesine ait açıklamada ise şu tabirler kullanıldı:

“Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin 1 Nisan 2021’de bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiş, görüşmede bölgesel güvenlik ve ikili savunma iş birliği bahislerinde görüş alışverişinde bulunmuşlardır.

Görüşmede her iki bakan tarafından stratejik alakaların kıymeti, bölgesel ve global güvenlik konusunda ortak bir anlayış geliştirilmesi, meselelerin stratejik iştirak ve müttefiklik ruhuna dayalı olarak tahlile kavuşturulması mevzuları vurgulanmıştır. Bakan Akar ve Bakan Austin, iki ülke ortasındaki askeri alakaları güçlendirirken daha yakın işbirliği ve uyuma olan bağlılıklarını tekrar teyit etmişlerdir.

Bakan Akar, Savunma Bakanı olarak atanan Bakan Austin’i bir defa daha tebrik etmiştir.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %