AB’de üst düzey bir diplomat, birliğin Rusya’nın döviz rezervlerine el koyması gerektiğini söylüyor

0 0
Read Time:1 Minute, 9 Second

Müellif – Geoffrey Smith 

Investing.com – AB’nin üst seviye bir diplomatı, Pazartesi günü yayımlanan bir röportajında Ukrayna’nın yine inşasını finanse etmek için AB’nin, Rusya’nın döviz rezervlerine el koyması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği Dış Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Financial Times’a yaptığı açıklamada “Bu hareketi çok desteklerdim zira çok mantıklı.” dedi.

Rusya Almanya, Fransa ve Avusturya’daki döviz rezervlerinin dörtte birinden fazlasını elinde tutuyor. Dörtte birlik bir başka kısım da G7 ülkeleri olan ABD, İngiltere ve Japonya’nın elinde.

Rezervlere el koyma aksiyonu, kıymetli yasal pürüzlerle karşılaşacak ve ülkeler ortasındaki alakalar ne kadar makûs olursa olsun, global ticaretin sıkıntısızca işlemesi için gerekli olan rezervlerin esasen ihlal edilmediği varsayımı üzerine on yıllardır devam eden bir milletlerarası finansal sistem içinde global inancı sarsma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Lakin blok, Rus birlikleri Ukrayna’dan çekilirse o vakit yine kurmak için daha alımlı öbür seçeneklere de sahip. Buna ek olarak ABD’nin, 2001 yılındaki 11 Eylül ataklarının kurbanlarına tazminat ödemek için Afganistan’ın 3,5 milyar dolarlık rezervini kenara ayırması üzere bir adım da var. O zamanki taarruzlar, El Düstur Başkanı Usame bin Ladin tarafından Afgan topraklarından planlanmıştı.

Borrell’in uyarısı, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 77. yıl dönümünde yayımlandı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, yıl dönümü sebebiyle yapacağı bir konuşma yakından izlenecek ve Rusya’nın, Ukrayna’da 70 gün evvel başlattığı savaşa nasıl devam etmek istediğine dair değerli sinyaller verebilir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %