Açılış öncesi işlemlerde Apple ve Facebook yükseldi, Ford ve eBay düşüş yaşadı

0 0
Read Time:2 Minute, 18 Second
Muharrir: Peter Nurse
 
Investing.com – 29 Nisan Perşembe günü piyasa öncesi süreçlerde odaktaki paylar. Güncellemeler için lütfen sayfayı yenileyin.
 • Teknoloji devi Apple (NASDAQ:AAPL) beklentilerin üzerinde birinci çeyrek sonuçları açıkladı ve pay %2,7 yükseldi. Hizmetlerdeki yükseliş ve iPhone satışlarındaki büyümeyle birlikte gelir rekor bir tepeye ulaştı. Şirket birebir vakitte mevcut pay geri alım programını 90 milyar dolar daha artıracağını açıkladı.
 • Dünyanın en büyük toplumsal ağı Facebook (NASDAQ:FB) çeyreklik gelir ve kârda beklentilerin üzerine çıktı ve pay %7,5 yükseldi. Tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yaptığı salgın devrinde dijital reklam harcamalarındaki artış ve reklam fiyatlarının yükselmesiyle birlikte gelirde %48’lik artış kaydedildi.
 • Ağır ekipman üreticisi Caterpillar (NYSE:CAT), talepte geçtiğimiz yılda yaşanan salgın kaynaklı çöküşün akabinde düzeltilmiş birinci çeyrek kârında artış açıkladı ve şirket payı %1,4 yükseldi. Şirket birebir vakitte global çip eksikliği sebebiyle bu yıl üretim iddialarına ulaşamayabileceğine yönelik ihtarda bulundu.
 • İlaç üreticisi Merck (NYSE:MRK), 2021 başında ABD’de COVID-19 olaylarındaki artış sebebiyle muayenehane ziyaretlerinde yaşanan düşüşle birlikte çeyreklik kârda bir düşüş açıkladı ve pay %1,9 düştü.
 • Medya devi Comcast (NASDAQ:CMCSA) geniş bant ve kablosuz telefon müşterilerindeki güçlü büyüme sayesinde çeyreklik beklentileri aştı ve pay %2,8 yükseldi.
 • Besin şirketi Kraft Heinz (NASDAQ:KHC) kısıtlamalarla geçen çeyrekte atıştırmalıklara ve paketlenmiş yemeklere yönelik talebin güçlü kalması sayesinde birinci çeyrek gelir ve kâr beklentilerinin basitçe üzerine çıktı ve pay %1 yükseldi.
 • Araba üreticisi Ford‘un (IS:FROTO) (NYSE:F) güçlü bir birinci çeyrek kârı açıklaması lakin global yarı iletken eksikliğinin ikinci çeyrek üretimini yarı yarıya azaltabileceğini söylemesi sonrasında pay %3,7 düştü.
 • Finli telekom ağ aygıtları üreticisi Nokia (HE:NOKIA) (NYSE:NOK) ADR 5G aygıtlarının satışlarındaki büyümenin yardımıyla beklentilerin üzerinde birinci çeyrek kâr ve geliri yayınladı ve pay %17’nin üzerinde yükseldi.
 • E-ticaret devi Ebay (NASDAQ:EBAY) birinci çeyrekte salgın sebebiyle online alışverişte yaşanan artıştan yarar sağlamasına karşın ikinci çeyrek için beklentileri karşılamayan bir yönlendirmede bulundu ve pay %8 düştü.
 • Çip üreticisi Qualcomm‘un (NASDAQ:QCOM) akıllı telefonlara yönelik güçlü talep sayesinde gelirde %52’lik bir artış açıklaması ve bu yıl için telefon sevkiyatlarına yönelik kestirimini yükseltmesiyle birlikte pay %5,5 yükseldi.
 • Wall Street Journal’ın telekomünikasyon devi Verizon‘un (NYSE:VZ) Yahoo (NASDAQ:AABA) ve AOL üzere medya varlıklarının satış yollarını incelediğine yönelik haberinin akabinde pay %0,3 yükseldi.
 • CEO Bill Hornbuckle’ın oyun sanayisinde düzgünleşme işaretlerinden bahsetmesi ve şirketin Las Vegas’taki mülklerinin 2022’nin birinci yarısında salgın öncesi düzeylerde faaliyet göstermesini beklediğini söylemesi sonrasında MGM Resorts (NYSE:MGM) payı %1,5 yükseldi.
 • Shell (LON:RDSa) ADR %1,2 yükseldi. İngiltere merkezli petrol devi global petrol ve doğal gaz piyasalarındaki güzelleşme sayesinde birinci çeyrekte borç yükünü azalttı, temettü ödemesini yükseltti ve kâr beklentilerinin üzerine çıktı.
 • İlaç üreticisi Moderna ‘nın (NASDAQ:MRNA) geliştirdiği COVID-19 aşısının yeni datalar ışığında buzdolaplarında görülen derecelerde üç ay boyunca istikrarlı bir halde tutulabileceğini söylemesinin akabinde pay %1,9 yükseldi.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %