Adalet Bakanlığı Sözcüsü, Thodex ve Vebitcoin hakkında açıklama yaptı

0 0
Read Time:46 Second

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Ertuğrul Çekin, geçtiğimiz günlerde çok konuşulan Türkiye merkezli kripto para borsaları Thodex ve Vebitcoin hakkında açıklama yaptı.

Geçtiğimiz günlerde Thodex CEO’sunun yaklaşık 108 milyar dolarlık bir kripto para ile yurt dışına kaçtığı bildirilmişti. Vebitcoin ise “finansal yükü taşıyamadıkları gerekçesiyle kapandıklarını” açıklamıştı.

Adalet Bakanlığı sözcüsü Ertuğrul Çekin, bugün Dikmen Hâkim Evi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda birçok mevzuyu ele alan Çekin’in başlıklarından biri de Thodex ve Vebitcoin olaylarıydı. Çekin, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gerekli soruşturmaların başlatıldığını tabir etti. Bununla birlikte Çekin, Thodex’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında Sulh Ceza Hâkimliği tarafından tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldığını ve birçok ülkede arandığını ekledi.

Sözcü Çekin, Thodex olayında Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararı ile dün (29.04.2021) prestijiyle 6 şüphelinin tutuklandığını söylerken Vebitcoin olayında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 4 şüphelinin nitelikli dolandırıcılık kabahatinden tutuklandığını ekledi.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %