Akaryakıttan alınan ÖTV oranı artırıldı, benzin ve motorine zam yapıldı

0 0
Read Time:47 Second

Investing.com –  Daha evvel Eşel Taşınabilir Sistemi gereği indirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarına yansımayan artırımlar bugün ise pompaya yansıyacak halde güncellendi.

Güç Petrol Gaz İkmal İstasyonları Patron Sendikası, bugün akaryakıtın litresinde 55 kuruş, motorinin litresinde 67 kuruş ve LPG litresinde 35 kuruş artırım yapıldığını artırımın pompa fiyatlarına yansıyacağını açıkladı.

Eşel Taşınabilir Sistemi birinci olarak Mayıs 2018’de uygulamaya başlanmıştı, Ocak 2019’da sona eren uygulama daha sonra tekrar devreye alındı. Bu sistemde akaryakıt fiyatlarındaki artıştan tüketicinin en az oranda etkilenmesi sağlanarak ÖTV gelirleri üzerinden karşılanıyordu. Bugün açıklanan son artırımla bir arada fiyat artışı bugün prestijiyle direkt pompaya yansımış olacak.

Ayrıyeten, Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı ile Akaryakıt, motorin ve LPG ile birtakım akaryakıt eserlerinden alınan özel tüketim vergisi oranları da artırıldı. Karar ile ÖTV ölçüsü 95 oktan akaryakıtta litre başına 0.8652 TL’den 1.3313 TL’ye, 98 oktan akaryakıtta 1.0283 TL’den 1.5836 TL’ye çıkarıldı.

Muharrir: Deniz Engin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %