Aksigorta’dan Sektöre ve Cumhuriyet Tarihine Işık Tutan Bir Kitap: ‘Bir Hayat Böyle Geçti’

0 0
Read Time:1 Minute, 41 Second

Aksigorta, Cumhuriyet ve sigorta tarihinin dönüm noktalarını, kurucu genel müdür merhum İlham Saner’in anlatımıyla kitap haline getirdi. ‘Bir Hayat Bu türlü Geçti’ kitabında; yakın tarihin kıymetli olayları, Aksigorta’nın kuruluş hikayesi ve sigorta kesiminin dönüm noktaları geniş bir perspektifte ele alınıyor.

Aksigorta, Cumhuriyet ve sigorta tarihinin dönüm noktalarını, kurucu genel müdür merhum İlham Saner’in anlatımıyla kitap haline getirdi. ‘Bir Hayat Bu türlü Geçti’ kitabında; yakın tarihin değerli olayları, Aksigorta’nın kuruluş hikayesi ve sigorta dalının dönüm noktaları geniş bir perspektifte ele alınıyor. Bu kitap yalnızca bir kuruluş öyküsü yahut ferdî bir muvaffakiyet hikayesi değil, İlham Saner üzere büyük bir duayenin birebir tanıklık ettiği Türkiye’nin kıymetli bir devrine tutulan ayna niteliği taşıyor.

Türkiye sigorta dalının esaslı şirketlerinden Aksigorta, yakın tarihe ayna tutacak, ‘Bir Hayat Bu türlü Geçti’ kitabını yayınladı. Kesimin duayen isimlerinden olan ve çok yakın bir tarihte kaybettiğimiz merhum İlham Saner’in anlatımıyla kaleme alınan bu özel kitapta; Cumhuriyet ve sigorta tarihinin dönüm noktalarının yanı sıra Aksigorta’nın kuruluş öyküsü ve yer yer Sabancı Ailesi mensuplarının tarihe not düşülen anıları yer alıyor.

“Bir Hayat Bu türlü Geçti” kitabı yalnızca Aksigorta’nın yahut sigorta bölümünün tarihine ışık tutmuyor, kesim duayenlerinden biri olan ve Aksigorta’nın kurucu genel müdürü merhum İlham Saner’in gözüyle Türkiye tarihinden değerli kesitler sunuyor. Kitapta; bir devirlere damga vurmuş ve o devrin memleketler arası standartlardaki tek oteli Hilton’da biçim bulan İstanbul’un toplumsal hayatına da ayna tutuluyor, siyasi tarihe not düşülen 6-7 Eylül olayları ile askeri darbeler ve sonuçları da geniş perspektifte yer alıyor.

Finans ve sigorta bölümünün kıymetli isimlerinden biri olan ve 27 Nisan 2021 tarihinde vefat eden 98 yaşındaki İlham Saner, Aksigorta’nın kurucu genel müdürü ve 20 yıl boyunca bu vazifesi muvaffakiyetle yürütmüş, sigorta kesiminin gelişimine ve büyümesine kıymetli katkılar sağlamıştır. İlham Saner üzere bir koca çınarın gözünden tarihin bir periyoduna tanıklık eden “Bir Hayat Bu türlü Geçti” kitabı; bu uğurda akıtılan alın teri, içselleştirilen kurumsal bedeller ve yakın periyodu farklı bir açıdan okumak-öğrenmek isteyenler için büyük bir ayrıcalık sunuyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %