Alkol yasağı uygulamasında geri adım! Yetkili isim “Hayırlı olsun” diyerek duyurdu

0 0
Read Time:1 Minute, 26 Second

Artan koronavirüs hadiseleri sonrası Türkiye genelinde 17 günlük tam kapanma kararı alındı. Dün akşam saat 19.00’da başlayan kapanma, 17 Mayıs saat 05.00’e kadar sürecek. Kelam konusu periyotta alkol satışının yasaklandığı duyurulmuştu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, monopol bayilerinin açık olup olmamasıyla ilgili “Genelge çok açık. İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de kelam konusu değil” tabirlerini kullanmıştı.

ESNAF KARARA TEPKİLİYDİ

Alınan karar tartışma konusu olurken, esnaf genelgede bir yasak olmadığını belirterek satışa devam edeceğini açıklamıştı. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söyledi.

Palandöken bahisle ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz.Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o vakit gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa ceza kesilirse, bu hangi yasa unsuruna terslikten olacak? Cezanın ölçüsü ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun.” dedi.

ANKARA BAROSU İPTAL DAVASI AÇTI

Alkol satışıyla ilgili son atak ise dün Ankara Barosu’ndan geldi. Ankara Barosu, 17 Mayıs’a kadar sürecek ‘Tam kapanma’ periyodunda İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına karşın fiili olarak uygulanan alkollü içki satışı yasağına ait uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu’nun müracaatında, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, yasal desteği bulunmayan, keyfi, sebepsiz ve kamu faydasından mahrum ve hukuka karşıt fiili uygulama hayata geçirilerek icrailik kazanmıştır” tabirlerine yer verildi ve “Tam kapanma günlerinde alkollü içki satışının yasaklanması, temel hakları sonlandırma yetkisinin berbata kullanımıdır” denildi.

YASAK KALDIRILDI

Tartışmaların odağında gelinen son noktada alkol yasağınınkaldırıldığı belirtildi. Gelişmeyi Türkiye Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş, ferdî Twitter hesabından duyurdu. Aybaş, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır herkese güzel olsun” sözlerini kullandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %