Alkol yasağıyla ilgili belirsizlik devam ediyor! Vatandaşlar aldıkları içkinin faturasını paylaştı

0 0
Read Time:1 Minute, 56 Second

17 günlük tam kapanma devrinde alkol satışıyla ilgili bir muamma yaşanıyor. Hükümet ile esnaf karşı karşıya gelmiş durumda. İçişleri Bakanlığı yasak olduğunu belirtse de, esnaf genelge de bu türlü bir karar olmadığı için satışa devam etmek istiyor.

ESNAF SATMAKTA ISRARCI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Lideri Bendevi Palandöken, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söylemişti.

Palandöken hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o vakit gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘Yasak geldi, satmayın’ deriz. Esnafa ceza kesilirse, bu hangi yasa unsuruna karşıtlıktan olacak? Cezanın ölçüsü ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun.” tabirlerini kullandı.

AYBAŞ: YASAK KALKMIŞTIR

Türkiye Monopol Bayileri Platformu Lideri Özgür Aybaş ise şahsî Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Alkol satışı yasağı kalkmıştır herkese iyi olsun” paylaşımında bulundu.

BAKANLIK: RESMİ OLMAYAN AÇIKLAMALARA PRESTİJ ETMEYİN

İçişleri Bakanlığı’ndan ise, “içki satışı yasağı” tabirine yer verilmeden bir yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada şu tabirler kullanıldı:

“Kısıtlamalar ile ilgili açıklamalarımız, resmi olarak Bakanlığımızca; Vilayet Hıfzıssıhha Konseyi Kararları, Valilikler tarafından ilgili kurumlarla ve kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bunun dışında yapılan açıklamalara prestij edilmemelidir. Milletimizin büyük fedakarlık gösterdiği Tam Kapanma Devrinde, yanlış bilgilendirmeye yönelik kasıtlı tavırlarla ilgili gerekli türel müracaatların başlatılacağı da kamuoyuna hürmetle duyurulur.”

VATANDAŞLAR FATURA PAYLAŞTI

Yaşanan gelişmeler üzerine birtakım zincir marketler ve monopol bayiler alkol satışına devam etti. Birtakım vatandaşlar ise satın aldıkları alkolün faturalarını toplumsal medyadan paylaştı.

“KÜÇÜK ESNAFA BASKI VAR”

Vatandaşların toplumsal medyadan alkol satışı yasağına yansısı sürerken, açıklama yapan İnhisar Bayiler Platformu Lideri Aybaş, “Şu anda monopol bayilerini kapatmaya zorluyorlar, hatta kapattırıyorlar. Zincir marketlerde alkol satışı özgür, küçük esnaf inhisar bayilerine baskı var. Bizler yasaklara karşıyız, zincir marketlerde de satılsın alkol, monopol büfelerinde de. Özel yaşama müdahale edilmesin sadece” sözünü kullandı.

ANKARA BAROSU İPTAL DAVASI AÇTI

Alkol satışıyla ilgili son atak ise dün Ankara Barosu’ndan geldi. Ankara Barosu, 17 Mayıs’a kadar sürecek ‘Tam kapanma’ devrinde İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde yer almamasına karşın fiili olarak uygulanan alkollü içki satışı yasağına ait uygulamanın yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştay’da dava açtı.

Ankara Barosu’nun müracaatında, “İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almayan, yasal desteği bulunmayan, keyfi, sebepsiz ve kamu faydasından mahrum ve hukuka alışılmamış fiili uygulama hayata geçirilerek icrailik kazanmıştır” tabirlerine yer verildi ve “Tam kapanma günlerinde alkollü içki satışının yasaklanması, temel hakları sonlandırma yetkisinin berbata kullanımıdır” denildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %