Almanya’da enflasyonun düştüğünü gösteren veriler, Avrupa piyasalarına yardımcı olamadı

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Yazar – Peter Nurse 

Investing.com – Majör merkez bankalarının toplantısı öncesinde ekonomik gerilemeyle ilgili kaygılar, Çarşamba günü Avrupa borsalarında düşüşe yol açtı.

DAX %1,1 düşerken CAC 40 %0,3 ve FTSE 100 %0,5 geriledi.

Avrupa’daki hissiyat, Wall Street’teki kayıpların akabinde Çarşamba günü zayıfladı. Datalar, yüksek enflasyonun yılın ikinci yarısında iktisatta büyük bir yavaşlamaya yol açabileceği kaygıları üzerine ABD’de tüketici güveninin Haziran ayında 16 ayın en düşük düzeyine indiğini gösterdi.

İspanya’da enflasyon, Haziran ayında bir yıl öncesine nazaran %10 artışla şaşırttı. Mayıs ayında %8,5 olan enflasyon, artık 30 yılın tepesinde.

Almanya’nın Kuzey Ren-Westphalia eyaleti, Haziran ayında tüketici fiyatlarının ay bazında %0,1 düşüşle yıllık enflasyon oranını %8,1’den %7,5’e getirdiğini söyledi.

Bu, Ocak ayından beri yıllık birinci düşüş oldu ve Almanya’da temel enflasyonun %7,9 ile tepeyi görmüş olabileceği umutlarını besledi.

Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası, Temmuz’da ve muhtemelen Eylül ayında faizleri artıracağını söyledi. Bu ortada merkez bankasının Portekiz’deki yıllık toplantısı ilgi odağında. Lider Christine Lagarde, Fed Lideri Jerome Powell ve İngiltere Merkez Bankası Yöneticisi Andrew Bailey bir panelde karşımıza çıkacak.

Yatırımcılar bankacıların, enflasyonu düşürmek ve global iktisat için yumuşak bir iniş yapmaya çalışmak ortasındaki istikrarla ilgili söyleyeceklerini merak ediyor.

Öte yandan Asya’da hoş gelişmeler oldu. Çin, gelen yolcular için karantina zorunluluklarını gevşetti. Bu, “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” stratejisinde görülen en büyük rahatlama olabilir.

Kurumsal cephede; H&M (ST:HMb), ikinci çeyrekte vergi öncesi çıkarının yıllık %33 arttığını raporlayarak beklentileri aştıktan sonra payları %4,3 yükseldi.

Lüks çantalarıyla tanınan Mulberry (LON:MUL), satış ve kârında artış paylaştıktan sonra %3,2 bedel kazandı.

Bugün petrol fiyatları, OPEC+ toplantısı öncesinde düşüş yaşadı. OPEC+’nın, üyelerin çok azında yedek kapasite olmasından ötürü Ağustos ayında ufak bir üretim artışı kararını tekrarlaması bekleniyor.

Geçen hafta ABD Enerji Bilgilendirme Dairesi, teknik sebeplerden ötürü petrol arzı raporunu paylaşmadığı için bu hafta ikisini birden paylaşacak.

WTI %0,3 düşüşle 111,47 dolar olurken Brent %0,3 azalarak 113,50 dolardan süreç gördü.

Son olarak altın vadeli işlemleri, %0,2 düşüşle 1.818,50 dolar olurken EUR/USD %0,1 kıymet kaybederek 1,0512’den alıcı buldu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %