Almanya’da koalisyon için resmi görüşmeler başlıyor

0 0
Read Time:47 Second

Almanya’da 26 Eylül’de yapılan seçimden birinci parti olarak çıkan Sosyal Demokratlar’ın (SPD) koalisyon hükümeti kurulması için Yeşiller ve Hür Demokratlar (FDP) ile yaptığı ön müzakereler olumlu sonuçlandı.

Bugün tamamlanan ön müzakereler sonrasında SDP, Yeşiller ve FDP koalisyon hükümeti kurulması için resmi müzakerelere geçmeyi kararlaştırdılar.

Yeşiller ve FDP ile resmi müzakerelere geçilmesinde anlaşıldığını SDP lideri Olaf Scholz duyurdu. Scholz, “Müzakereler sırasında, hükümeti kurduğumuzda yapmamız gerekenleri gerçekleştirmek için mali hareket alanı bulduk” dedi.

FDP lideri Lindner de, “Almanya’yı modernize etmek için böyle birk fırsat çok uzun süredir gelmemişti” ifadelerini kullandı.

Ön müzakerelerde taraflar, federal anayasada ön görülen yeni borçlanma limitine bağlı kalınması hedefini ortaya koydular. Yerel yönetimlerin eski borçlarına rahatlatma sağlanmasını federal eyaletler ile değerlendirme konusunda anlaştılar.

Üzerinde anlaşılan konular arasında saatlik minimum ücretin ilk yıl 12 euro olması, enerji üretiminde kömür kullanımının 2030’a kadar terk edilmesi de yer aldı.

Merkel yarın Türkiye’ye geliyor!

Türkiye ekonomisinin net finansal değerinde iyileşme kaydetti

Halk mali krizi altınlarını satarak aşmaya çalışıyor

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %