Amazon’un göz alıcı sonuçları, Çin’de baskı, 3 bin doları gören paladyum – Piyasalarda neler oluyor?

0 0
Read Time:3 Minute, 11 Second

Muharrir: Geoffrey Smith 

Investing.com – Amazon (NASDAQ:AMZN) İnternet platformu şirketleri için göz alıcı bir yarar raporu ile dönemi tamamlıyor lakin AB, Apple’a karşı yeni bir antitröst kararıyla coşkuyu azaltacak. Çinli düzenleyiciler de kendi İnternet devlerine baskı yapıyor. Euro bölgesi birinci çeyrekte beklenildiği üzere resesyona girdi ve pay senetleri ile petrol, kısa vadeli artış potansiyellerinin tükenmesi ile konsolide oluyor. Michigan Üniversitesi tarafından ferdî gelir ve harcama dataları ve tüketici hissiyatı sayıları açıklanacak.

İşte 30 Nisan Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Amazon Büyük Teknolojiler için dönemi yüksek performans ile bitiriyor

Amazon birinci çeyrek için 8 milyar dolar üzerinde net kâr paylaşarak (önceki yılın sonuçlarını üçe katladı) İnternet platform şirketleri için harika bir dönemi bitirdi. Misal etkenler iş başındaydı: Bulut geliri %32 artarken şirketin reklam işi yaklaşık %70 arttı. Amazon payları %2,4 artışla rekor bir düzeye yükseldi.

Bu hafta Büyük Teknoloji isimlerinden gelen sonuçlar, en büyük platform şirketlerinin – Apple (NASDAQ:AAPL), Amazon, Facebook (NASDAQ:FB), Google (NASDAQ:GOOGL) ve Microsoft (NASDAQ:MSFT) – hakimiyetinin nasıl ağırlaştığını gösterdi. Cuma günü AB’nin, hakim konumunu suiistimal etmesinden ötürü Apple siyaseti aleyhine karar vermesi ile düzenleyici reaksiyonları artmaya devam ediyor.

Tam zıddı olarak birebir alandaki daha niş oyuncular rekabet etmekte zorluk çekti: Pinterest (NYSE:PINS) ve eBay (NASDAQ:EBAY), sonuçları paylaştıktan sonra alt üst oldu ve Twitter, çıkar raporu ile hayal kırıklığı yarattı. Payları %11 düşüşle yaklaşık üç ayın en düşük düzeyine geriledi.

2. Çin İnternet baskısını artırıyor

Çinli düzenleyiciler ülkenin en büyük İnternet şirketleri üzerindeki baskıyı artırarak bilhassa finansal hizmet ünitelerini hedefleyen yeni ve katı kurallar getirdi.

JD (NASDAQ:JD).com, Meituan, Xioami ve Didi Chuxing’in de içinde olduğu şirketlere, net sermaye gerekliliklerine tabi olacak finansal holding şirketleri kurma buyruğu verildi ki bu da kârlılıklarını düşürür.

Bu atak, son vakitlerde Alibaba’nın (NYSE:BABA) bağlı şirketi Ant Group’a karşı alınan aksiyonları taklit ediyor ve ayrıyeten geçmiş antitröst ihlalleri için bu hafta Tencent’a verilen 1,6 milyar dolarlık cezanın akabinde geliyor. Nispeten az da olsa Çin pay senedi endekslerinin hepsi düşüş yaşadı.

3. ABD borsaları açılışta bir ölçü kâr realizasyonu görecek

ABD borsaları, güçlü bir ay daha biterken kâr realizasyonu ile rekor düzeylerden çekilerek düşük açılacak.

Kar dönemi büyük oranda çok yüksek beklentileri karşılamış olsa da Twitter ve Pinterest üzere zayıf sonuçlar ve yüksek değerlemelerin farkındalığı, en azından kısa vadede daha çok kazanmayı zorlaştırıyor.

Dow Jones 96 puan düşerken S&P 500 %0,4 ve Nasdaq 100 %0,5 geriledi.

Bilgi takviminin başını, ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksinin yanında Mart ayına ilişkin ferdî gelir ve harcama verisi çekiyor. Michigan Üniversitesi tüketici hissiyatı endeksi de takvimde yer alıyor.

4. Euro bölgesi tekrar resesyon bölgesinde

Resmi bilgiler, Euro bölge iktisadının tekrar resesyona girdiğini teyit etti. Birinci çeyrek GSYH verisi %0,6 ve yıllık %1,8 düşüş gösterdi. Uzun vakittir yürürlükte olan karantinalar ile aşı kampanyasının yavaş başlamasının tesiri ile damgalanan sayılar, yeniden de beklenenden biraz daha güzel.

Euro bölgesi enflasyon oranı ise Mart ayında %1,3 iken Nisan ayında %1,6’ya çıktı. Baz tesirlerinin misal bir modeli, temel enflasyon oranının ECB’nin orta vadeli gayesine daha da yaklaşmasını sağladı. Lakin besin ve enerjiyi hariç tutan fiyatlar, bankanın zayıf temel dinamikler değerlendirmesi ile paralel olarak yalnızca %0,8 yükseldi.

Perşembe günü 1,2135 dolara kadar çıkan Euro, 1,21 dolar altına tekrar inerken Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirisi de %-0,20 altına tekrar düştü. Meğer salgınla ilgili gelişmeler görülüyordu.

5. Petrol ve bakır çaba içinde olurken paladyum yeni rekora koşuyor

Pay senetlerindeki hafif düşüşün yansıması olarak petrol fiyatları da yedi haftanın yükseklerinden düştü.

WTI fiyatları %1,4 düşüşle 64,07 dolar olurken Brent %1,2 düşüşle 67,23 dolara geriledi.

Emtia alanında ayrıyeten bakır da 10.000 dolar üzerinde kalmayı başaramadı. Görünen o ki pek çok spekülatif oyuncu, bu düzeyin kâr etme düzeyi olduğuna karar verdi.

Lakin paladyum durmak bilmiyor ve birinci kere 3.000 dolar üzerinde seyrediyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %