Antalya’dan 33 ülkeye ‘anneler günü’ çiçeği

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Hollanda, İngiltere, Almanya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına gönderilen 70 milyon kısım kesme çiçekten ülke iktisadına 10 milyon yarar sağlandı. Karanfil, bu yıl da en çok tercih edilen çiçek tipi oldu. Kırmızı karanfili beyaz ve pembe takip etti.

Öbür çiçek çeşitlerine de talep olduğunu lakin karanfil kadar ilgi görmediğini belirten Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği İdare Şurası Üyesi Ahmet Dumancı, “Çiçeklerimiz TIR ve uçak kargolarla gönderildi. Siparişlerin yetişmesi için tüm süratimizle çalışıyoruz. Bayanlarımızın, annelerimizin elinden çıkan çiçekler dünya annelerini sevindirecek. 70 milyon kısım çiçek sevkiyatından bu yıl 10 milyon dolar gelir elde edildi” dedi.

Öte yandan pandemi devrinde sakinlik yaşayan kesme çiçek bölümü, ülkelerin hudut kapılarının yine ticarete açmasıyla hareketlendi. Geçen yıl Anneler Günü’ne nazaran yüzde 40-50 büyüme yakalayan dalda, savaşın devam ettiği Rusya ve Ukrayna’ya da kesme çiçek gönderildi. Rusya ve Ukrayna’ya gönderilen çiçeklerin satış noktalarına teslim edildiğini kaydeden Dumancı, “Bu Anneler Günü biraz buruk da olsa sevineceklerini düşünüyoruz. 10 milyon Rusya’ya, 5 milyon da Ukrayna’ya kesme çiçek gönderdik” diye konuştu.

SÜRPRİZ BEKLİYORUM

Kesme çiçek atölyelerinden birinde çalışan Müjgan Yücel, çiçekler içinde çalıştığı için keyifli olduğunu lisana getirerek, “Bir anne olarak benim elimden çıkan bir çiçeğin öbür bir anneyi sevindirmesi çok hoş bir his. İşimi severek yapıyorum. Umarım çiçekleri alanlar da memnun olur. Tüm çiçekleri ve renklerini seviyorum” dedi. Atölyede çalışan 2 çocuk annesi Meryem Gönül de çiçekler içinde çalışmaktan ötürü memnun olduğunu söyleyerek, “Çiçekler içinde çalışmak çok hoş bir his. En çok beyaz karanfili severim. Çocuklarımdan da bir sürpriz bekliyorum” diye konuştu. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %