Arz korkuları sürerken petrol fiyatları düştü

0 0
Read Time:1 Minute, 28 Second

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – Yatırımcıların kâr realizasyonu ile kazandıklarının bir kısmını kaybeden petrol, Pazartesi sabahı Asya’da düşüş yaşadı. Bununla birlikte AB’nin Rus ham petrol ithalatına yönelik yasağı global arz kaygılarını artırıyor.

Brent %2,18 düşüşle 109,12 dolar olurken WTI %2,04 gerileyerek 106,41 dolardan süreç gördü. Her ikisi de Cuma günü %4 civarı artan mukaveleler, seans başında 1 dolardan fazla kıymet kazandı. 111,71 dolar ile WTI 28 Mart’tan beri görmediği düzeye ulaştı.

Fujitomi Securities Co Ltd. kıdemli analisti Kazuhiko Saito, Reuters’e yaptığı açıklamada “AB’nin Rus petrolüne uygulamak istediği yasak, global ham petrol ve yakıt arzını daha da sıkıştıracağından bu hafta petrol piyasalarında yükseliş bekleniyor.” dedi.

AB, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgaline karşılık Rus petrolüne aylar içinde basamaklı bir ambargo koymayı amaçlıyor.

Cuma günü dört diplomat ve yetkilinin söylediğine nazaran Doğu Avrupa’daki arz tasalarına karşın ambargo, gecikme yahut tekliflerde esneme olmadan kabul edilecek.

Rusya da Avrupalı birçok güç şirketine yaptırım uyguladı ve ABD akaryakıt vadeli süreçleri, stoklardaki düşüşün arz telaşlarını artırmasıyla Pazartesi günü yeni bir rekora imza attı.

Saito, “Avrupa’dan petrol eserleri ithalatının azalmasından ötürü ABD akaryakıt fiyatları artmaya devam ederken petrol fiyatları, bilhassa de WTI’nın kısa vadeli kontratı boğa görünümünde kaldı.” dedi.

Arz cephesinde ise 13 Mayıs haftasında ABD güç firmaları, arka arda sekizinci haftada da yeni petrol ve doğal gaz kuyusu açtı. Yüksek fiyatlar ve federal hükümetin teşviki, sondaj faaliyetlerini canlandırdı.

Bu ortada OPEC+, daha evvel kabul edilen üretim artışı gayelerini karşılayamıyor. Bunun sebepleri ise birtakım OPEC üyelerinde petrol alanlarına olan yatırımların düşük olması ve Rus üretiminde son yaşanan yeni kayıplar.

Kümenin aylık raporuna nazaran OPEC’in üretimi, günlük 153.000 artarak 28,650 milyon varile yükseldi. Bu OPEC’in üretim artışı mutabakatındaki ölçünün günlük 254.000 varil gerisinde.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %