Aşı karşıtı Brezilya Devlet Başkanı’nın eşi, ABD’de Kovid aşısı oldu

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun eşi Michelle Bolsonaro’nun bu hafta New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun oturum arası sırasında Kovid-19 aşısı olduğu ortaya çıktı.

Brezilya Devlet Başkanı konuyla alakalı olarak, “Aşı olmak kişisel bir karardır. Eşim aşıyı ABD’de olmaya karar verdi. Ben ise aşı olmadım” ifadelerini kullandı.

Bazı sağlık yetkilileri ve epidemiyologlar First Lady’nin kararını eleştirirken, Bolsonaro’nun bu adımı Brezilya’daki aşı kampanyasına bir ‘hakaret’ olarak değerlendirildi.

Brezilyalı Senatör Omar Aziz ise yaptığı açıklamada, “Öncelikle aşıyı olduğu için eşinizi tebrik etmeniz gerekiyor zira aşı hayat kurtarır” dedi.

Epidemiyolog Dr. Pedro Hallal de, G1’e yaptığı açıklamada, First Lady’nin yurtdışında aşı olmasının “Brezilya’nın halk sağlığı sistemini ve tüm Brezilyalıları hor gördüğünü gösterirken aynı zamanda First Lady’nin güvensizliğini kanıtlıyor” ifadelerini kullandı.

Olayın neden olduğu kargaşanın ardından hükümet tarafından yapılan açıklamada, First Lady’nin Brezilya’ya dönmek için Kovid-19 testi yaptırdığı sırada, bir doktorun ona aşı olmak isteyip istemediğini sorduğu, First Lady’nin de aşı olmayı zaten düşündüğü için bu teklifi kabul ettiği açıklandı.

Açıklamada ayrıca First Lady’nin toplum sağlığı için çalışan sağlık görevlilerine olan hayranlığını ve saygısını dile getirdiği vurgulandı.

Brazil seems to have won the award for most antibodies acquired during its UN delegation trip to New York. Four members of the delegation have tested positive, including the health minister, and Bolsonaro’s wife received the vaccine while she was there.https://t.co/NFxF6SJxr3

— Benjy Renton (@bhrenton) September 28, 2021

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, New York’ta pizzacıya alınmadı

 

Brezilya’dan, Hristiyan Afganlara insani vize!

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %