Avrupa borsaları büyük oranda artış yaşadı, PMI verileri büyümeye işaret ediyor

0 0
Read Time:2 Minute, 4 Second

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa piyasaları büyük oranda yükselerek evvelki seansın güçlü eğilimini sürdürdü. Güçlü iktisat dataları, bölge görünümüne dair iyimserliği destekliyor.

DAX %0,3 artarken CAC 40 %0,4 yükseldi ve güçlü bir sterlinle ziyan gören majör ihracatçılar nedeniyle düşük performans gösteren FTSE 100 %0,4 geriledi.

İngiltere’nin perakende satışları, nisan ayında %9,2 yükseldi. Bir evvelki ay %5,1 olan artışa kıyasla büyük bir artış ve mağazalar kademeli olarak tekrar açılırken tüketicilerin alışverişe döndüğünün bir göstergesi.

Euro bölgesi Almanya ve Fransa’nın PMI dataları ile de müspet gelişmeler elde etti. Bölgenin en büyük iki iktisadının hizmet kesimi, mayıs ayında büyük toparlanma göstererek fabrikalar kıtlık ve gecikmeler yaşasa da ekonomik toparlanmayı destekledi.

Avrupa’nın majör endeksleri Perşembe günü yüksek kapattı. Yatırımcının daha riskli varlıklara olan iştahı ile DAX %1,7 artarken CAC 40 %1,3 ve FTSE 100 %1 artış kaydetti.

Credit Suisse (SIX:CSGN), ekonomik toparlanmaya, değerlemeye ve çok likiditeye atıf yaparak kıta Avrupası pay senetlerinin yatırım duruşunu ‘piyasa üstü’ne çıkardı.

Hissiyatı destekleyen öbür olay ise Dünya Sıhhat Örgütü Avrupa bölge yöneticisinin, Pfizer/BioNTech’ten, AstraZeneca (NASDAQ:AZN), Moderna (NASDAQ:MRNA) ve Johnson & Johnson’a (NYSE:JNJ) kadar kıtada kullanılan aşıların, sirkülasyondaki varyantlara karşı muhafaza sağlayabildiğini söylemesi oldu.

Kurumsal gelişmelerde: Richemont (SIX:CFR) %5,5 yükseldi. Lüks tüketim malları şirketi, mali 2020/21 yılında net kârdaki %38’lik artışı yansıtarak temettüsünü ikiye katlamayı teklif etti.

BMW (MI:BMW), rakiplerle kapalı muahede savlarına karşılık Avrupa’dan antitröst cezaları beklentisi ile 1 milyar Euro (1,2 milyar dolar) karşılık ayırdı lakin daha fazlası bekleniyordu. Payları %1,6 yarar gösterdi.

Lufthansa (DE:LHAG) %4,9 geriledi. Alman havayolu şirketinin en büyük ikinci hissedarı olan Thiele ailesi, payının yarısından fazlasını sattı.

Cuma günü petrol fiyatları geriledi. Yatırımcılar İran ham petrolünün piyasaya potansiyel dönüşünü hesaba katmaya başladığından ötürü petrolde üç gündür yaşanan kayıp eğilimi devam etti.

İran ve dünya güçleri nisan ayından beri 2015 nükleer muahedesini canlandırma konusunda görüşme halinde. İran Cumhurbaşkanı, ABD’nin ülkenin petrol, bankacılık ve nakliyat kesimleri üzerindeki yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söylediğine nazaran görüşmelerde ilerleme yaşanmış üzere görünüyor.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 61,74 dolar olurken Brent %0,6 kayıpla 64,75 dolardan süreç gördü. Her iki mukavele de bu hafta yaklaşık %5 düşüş yaşadı ve mart ayından beri en büyük haftalık kaybı yaşama yolunda.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,2 düşüşle 1.877,70 dolar gerilese de arka arda üçüncü haftalık artış yolunda olurken EUR/USD %0,1 azalarak 1,2218’den alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %