Avrupa borsaları büyük oranda yükseldi, Infineon DAX’ın düşmesine sebep oldu

0 0
Read Time:2 Minute, 9 Second

Müellif: Peter Nurse

Investing.com – Avrupa borsaları Salı günü büyük oranda yükseldi. Ekonomiler tekrar açılırken bölgenin nihayet köşeyi döndüğü düşünülüyor.

DAX %0,4 düşerken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE 100 %0,6 artış gösterdi.

AB üyesi devletlerdeki aşılama oranlarının süratle artması sayesinde salgından çıkışa dair inanç artıyor. Pazartesi günü Avrupa Kurulu, Haziran’dan itibaren kıtayı İngiltere üzere düşük olay oranlarının olduğu bölgelere ve büsbütün aşılanmış şahıslara tekrar açma planını açıkladı.

ABD’de de emsal bir optimistlik var. Birçok eyalet, aşı dağıtımı ortasında salgın kısıtlamalarını gevşetmeye devam ediyor. ABD’nin en çok etkilenen eyaletlerinden biri olan New York, birden fazla hareket kısıtlamasını yakında kaldıracağını duyururken bu ayın sonunda 24 saatlik metro hizmeti New York City’de devam edecek.

Bir karın ağrısı da Asya’da, bilhassa Hindistan’da. Ülkedeki ikinci dalga, durulma işareti göstermiyor. Salı günü raporlanan hadise sayısı 20 milyonu aştı. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) geçen hafta dünya genelinde raporlanan her üç yeni olaydan birinin Hindistan’dan bildirildiğini belirtti.

Avrupa’da Infineon (OTC:IFNNY), %3,3 gerileyerek DAX endeksini düşürdü. Çip üreticisi, yarı iletken talebindeki patlama ile cari mali yıl için gelir ve marj kılavuzunu yükseltti. Şubat ayındaki şiddetli kış şartlarının akabinde çevrimdışı olan Texas’taki imalat tesisinde yaşanan aksaklığın, cari çeyrekte satış büyümesini kısıtlamaya devam edeceğini belirtti.

Telenor ASA (OL:TEL), Myanmar’da berbatlaşan güvenlik ve insan hakları ahvali üzerine ülkedeki operasyon pahasının ziyana uğraması ile birinci çeyrekte net kayıp paylaştı. Bunun üzerine payları %2 kayıp yaşadı.

Daha olumlu gelişmelerde ise Mediaset (OTC:MDIUY) var. İtalyan yayıncı ve en büyük ikinci yatırımcısı Vivendi (OTC:VIVHY), çöken bir ödemeli TV muahedesi üzerine yıllarca süren yasal çekişmeyi sona erdirmek için uzun vakittir beklenen bir muahede imzaladı. Vivendi de %0,3 yükseldi.

Dassault Aviation (PA:AVMD) %7 kazandı. Mısır savunma bakanlığı, 30 Rafale savaş jeti satın almak için Fransa ile bir kontrat imzaladığını söyledi.

Salı günü petrol fiyatları yükseldi. Hindistan’da artan hadise sayıları telaş yaratıyor. Lakin yatırımcılar, Avrupa ve ABD üzere bölgelerdeki ekonomik toparlanmanın, genel yakıt talebini destekleyeceği konusunda optimistliğini koruyor.

Hissiyata takviye olan bir öbür gelişme, Suudi Arabistan’ın petrol üreticisi Aramco’nun (SE:2222) birinci çeyrek net kârında %30 artış kaydetmesi ve güçlü petrol fiyatları sayesinde temettü ödemesini müdafaası oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arzı bilgileri de ilgiyle takip edilecek.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,2 artışla 64,63 dolar olurken Brent %0,3 yükselerek 67,75 dolardan süreç gördü. Bu yıl şimdiye kadar her ikisi de %30 yükselmiş durumda.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 kayıpla 1.785,20 dolar olurken EUR/USD %0,4 düşüşle 1,2014’ten alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %