Avrupa borsaları büyük oranda yükseldi, PMI rakamları açıklanacak

0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü büyük oranda yükselişte. Bölge görünümüne dair optimistlikle evvelki seansta elde ettiği artışları sürdürdü.

DAX %0,2 artarken FTSE 100 %0,1 yükseldi ve CAC 40 %0,2 geriledi.

Avrupa’nın majör endeksleri Perşembe günü yüksek kapattı. Yatırımcının daha riskli varlıklara olan iştahı ile DAX %1,7 artarken CAC 40 %1,3 ve FTSE 100 %1 artış kaydetti.

Credit Suisse (SIX:CSGN), ekonomik toparlanmaya, değerlemeye ve çok likiditeye atıf yaparak kıta Avrupası pay senetlerinin yatırım duruşunu ‘piyasa üstü’ne çıkardı.

Bölgenin aşılama programına dayanak olan öteki gelişme, İngiltere ilaç düzenleme kurumunun, Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısı için yeni depolama şartlarını onaylaması oldu. Kurum aşının, artık çözüldükten sonra olağan buzdolabı sıcaklığında 5 günden 31 güne kadar saklanabileceğini söyledi. Daha kaygı verici olanı, birinci olarak Hindistan’da görülen yeni Covid-19 varyantıyla görülen olaylar, arka arda ikinci haftada İngiltere’de ikiye katlandı.

Ayrıyeten Dünya Sıhhat Örgütü’nün Avrupa bölge yöneticisi, Pfizer/BioNTech aşısı dahil kıtada kullanılan aşıların, dolanımdaki varyantlara karşı müdafaa sağlayabildiğini söyledi.

Yatırımcılar Euro bölgesi ve İngiltere’den gelen Mayıs ayı flaş PMI okumalarını da takip edecek.

İngiltere’nin perakende satışları, nisan ayında %9,2 yükseldi. Bir evvelki ay %5,1 olan artışa kıyasla büyük bir artış ve mağazalar kademeli olarak tekrar açılırken tüketicilerin alışverişe döndüğünün bir göstergesi.

Kurumsal gelişmelerde: Richemont (SIX:CFR) Cuma günü ilgi çekebilir. Lüks tüketim malları şirketi, mali 2020/21 yılında net kârdaki %38’lik artışı yansıtarak temettüsünü ikiye katlamayı teklif etti.

Cuma günü petrol fiyatları yükseldi. Yatırımcılar, İran ham petrolünün piyasaya potansiyel dönüşünü hesaba katmaya başladığından petrolde üç gündür kayıp yaşanıyordu.

İran ve dünya güçleri nisan ayından beri 2015 nükleer muahedesini canlandırma konusunda görüşme halinde. İran Cumhurbaşkanı, ABD’nin ülkenin petrol, bankacılık ve nakliyat bölümleri üzerindeki yaptırımları kaldırmaya hazır olduğunu söylediğine nazaran görüşmelerde ilerleme yaşanmış üzere görünüyor.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,3 artışla 62,11 dolar olurken Brent %0,1 yükselişle 65,20 dolardan süreç gördü. Her iki mukavele de bu hafta yaklaşık %5 düşüş yaşadı ve mart ayından beri en büyük haftalık kaybı yaşama yolunda.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,3 düşüşle 1.875,55 dolar gerilese de arka arda üçüncü haftalık artış yolunda olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,2237’den alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %