Avrupa borsaları toparlanma yolunda yükseliyor

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü yüksek açılıyor. Hafifleyen salgın sayesinde bölge iktisadı yine açıldı.

DAX %0,3 artarken CAC 40 %0,1 yükseldi ve FTSE 100 %0,8 kazandı.

Çarşamba günü majör Avrupa endeksleri büyük düşüş yaşadı. DAX %1,8, CAC 40 %1,4 ve FTSE 100 %1,2 geriledi. Fed’in nisan toplantısının tutanakları, merkez bankası yetkililerinin, gelecek toplantılarda varlık alım programlarımı azaltmayı düşündüğünü öne sürdü.

Bununla birlikte yatırımcıların Avrupa’ya odaklanması ile Perşembe günü hissiyat daha umut verici.

Avrupa’daki yetkililer, enfeksiyon oranları düşüp aşılamalar arttıkça kısıtlamaları gevşetti. İngiltere Pazartesi günü büyük oranda açıldı. Avrupa’da krizin temel noktası olan İtalya, önümüzdeki haftalarda ülke çapındaki sokağa çıkma yasağını kademeli olarak kaldıracak ve Almanya’da da katı önlemler kademeli olarak gevşetiliyor.

Bunun dışında Euro bölgesi tüketici fiyatları nisan ayında yıllık %1,6’ya yükselse de bu sayı %2 altında olup Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) huzursuz ediyor.

ECB yöneticisi Christine Lagarde Salı günkü açıklamasında “parasal ve mali takviyenin çok erken bitmemesi önemli” diyerek bölgenin merkez bankası siyaseti değişimleri konusunda pek acil bir risk taşımadığını öne sürdü.

Ayrıyeten kripto paralarla ilgili dalgalanma, bölgenin yatırım topluluğu tarafından kripto paraların görece az alım görmesinden ötürü Avrupa’da bu çeşit bir faktör değil. Bitcoin Salı günü %30 düşüşle 30.000 dolara geriledi.

Kurumsal gelişmelerde: kar cephesinde easyJet (LON:EZJ), Kingfisher (LON:KGF), National Grid (LON:NG), Royal Mail (LON:RMG) ve Qinetiq (LON:QQ) üzere isimler var.

Avrupa data takvimi Perşembe günü hayli boş fakat ABD işgücü piyasasındaki toparlanma temposuna dair bilgi sahibi olmak için haftalık birinci işsizlik müracaatları incelenecek.

Perşembe günü petrol yükseldi. Yatırımcılar ABD stoklarında yaşanan artışı, daha çok İran petrolünün piyasaya girişini ve Fed’in ultra genişlemeci para siyasetini gitgide azaltacağına dair telaşları sindirmeye çalışırken bir evvelki seansta fiyatlarda büyük düşüşler yaşandı.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,6 artışla 63,72 dolar olurken Brent %0,5 yükselişle 66,97 dolardan süreç gördü. her iki kontrat de Çarşamba günü %3 civarı düşüş yaşayarak üç haftanın düşük düzeylerine yaklaştı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 düşüşle 1.873,55 dolar olurken EUR/USD %0,1 yükselerek 1,2187’den alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %