Avrupa borsaları yüksek, kazançlar ve Fransa’nın GSYH okuması destek oluyor

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

Müellif: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi. Bölgede toparlanma işaretleri görülürken birinci çeyrek kar dönemi devam ediyor.

DAX %0,6 yükselirken CAC 40 %0,2 ve FTSE 100 %0,3 kazandı.

Global piyasalar, büyük mali teşvik ve ultra genişlemeci para siyasetlerinin yardımıyla genel ekonomik toparlanmaya yönelik işaretlerle rekor düzeylere yükseldi.

Bu toparlanmanın yeni bir göstergesi de Fransa’nın GSYH okuması oldu. %1,4 küçüldüğü dördüncü çeyreğe nazaran birinci çeyrekte iktisat %0,4 büyüdü.

İspanya’daki gelişmeler ise daha az etkileyici. İktisat birinci çeyrekte %0,5 ve yıllık bazda %4,3 geriledi fakat yeniden de evvelki çeyrekte yaşanan yıllık %8,9 küçülmeye nazaran bir gelişme. Almanya’nın GSYH verisi %1,7 ile çok daha büyük bir düşüş yaşadı.

Euro bölgesi GSYH verisi TSİ 12.00’da açıklanacak ve blok iktisadı, son çeyrekte yaşanan %4,9 düşüşe kıyasla birinci çeyrekte %2 küçüldü.

Öte yandan çıkar dönemi sürüyor. Yılın ikinci yarısında daha yüksek satışlar beklediğini söyleyen AstraZeneca (NASDAQ:AZN), %2,5 yükseldi. Birinci çeyrek kâr ve satış raporu, 275 milyon dolarlık Covid-19 aşısı satışı da dahil olmak üzere analistlerin ortalama beklentileri üzerinde geldi.

Bankacılık kesimi Cuma günü ilgi odağında olmaya devam etti. Barclays (LON:BARC), birinci çeyrekte 1,7 milyar sterlin (2,37 milyar dolar) net kâr paylaşıp berbat krediler için ayırdığı nakit karşılığı hür bırakmayı reddettikten sonra yaklaşık %6 düştü.

BNP Paribas (OTC:BNPQY) %1,3 düşüş yaşadı. Birinci çeyrekte beklenenden daha uygun bir kâr paylaştı ve salgınla ilgili makus krediler için düşük karşılıklar ayrılması da destekçi oldu. Banco de Sabadell’in (MC:SABE) İngiliz ünitesi TSB, maliyet düşürme planına gaz verdikten sonra birinci çeyrekte kâra döndü.

Öte yandan Nestle (SIX:NESN), %0,6 yükseldi. Vitamin ve destek üreticisi The Bountiful Company’yi 5,75 milyar dolara aldığını söyledi.

Cuma günü petrol fiyatları düşüş yaşadı lakin ekonomik toparlanma işaretlerinin, global talepte güçlü bir toparlanma optimistliğini artırması ile haftayı yüksek bitirme yolunda.

WTI %0,7 düşüşle 64,53 dolar olurken Brent %0,5 azalarak 67,68 dolardan süreç gördü. Her iki kontrat de bu hafta %4 civarı yükseldi ve altı haftanın en yüksek düzeylerini gördü.

Öte yandan altın vadeli süreçleri 1.768,55 dolarda sakin kalırken EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2105’ten alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %