Avrupa borsaları yüksek, kurumsal kazançlar ve yeniden açılış süreci hissiyatı destekliyor

0 0
Read Time:2 Minute, 5 Second

Muharrir: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü yükselerek güçlü yararlar ve bölge ekonomilerinin yine açılması sayesinde toparlandı.

DAX %0,5 artarken CAC 40 %0,6 ve FTSE 100 %0,4 yükseldi.

Çarşamba günü majör Avrupa endeksleri büyük düşüş yaşadı. Fed’in nisan toplantısının tutanakları, merkez bankası yetkililerinin, gelecek toplantılarda varlık alım programlarımı azaltmayı düşündüğünü öne sürdü.

Bununla birlikte yatırımcıların Avrupa’ya odaklanması ile Perşembe günü hissiyat daha umut verici.

Bouygues (PA:BOUY) %2 kazandı. Şirket, telekomünikasyon kısmı için tüm yıl kılavuzunu yükseltti ve birinci çeyrekte beklenenden daha az çekirdek ziyan raporladı.

Deutsche Telekom (OTC:DTEGY), orta vadeli çekirdek kâr iddiasını artırdıktan sonra %1,5 yükselirken Nordic Semiconductor (OL:NOD), STMicroelectronics’e (PA:STM) bağlandıktan sonra %11 artış kaydetti.

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi, Virgin Media ile Telefonica’nın (NYSE:TEF) İngiliz taşınabilir ağı O2 ortasında aylarca süren incelemenin akabinde 44 milyar dolarlık birleşmeyi onayladı.

Öte yandan Royal Mail (LON:RMG) payları, cari yıl için kestirim sunmamaya karar verdikten sonra %1,6 düştü. EasyJet (LON:EZJ), birinci yarıda 701 milyon sterlin (990 milyon dolar) ziyan paylaştıktan sonra %1,3 geriledi. Ayrıyeten cari çeyrek için uçuş kapasitesini de (önceden %20 iken) pandemi öncesi düzeylerin %15’ine düşürdü fakat yaz çeyreğinde %90 kapasite ile çalışmayı beklediğini söyledi.

Müspet hissiyatı destekleyen öbür gelişme, Avrupa’daki yetkililerin, enfeksiyon oranları düşüp aşılamalar arttıkça kısıtlamaları gevşetmesi oldu. İngiltere Pazartesi günü büyük oranda açıldı ve raporlara nazaran hükümet, 21 Haziran’da kalan kısıtlamaları da kaldırabileceğine daha çok güveniyor. Avrupa’da krizin temel noktası olan İtalya, önümüzdeki haftalarda ülke çapındaki sokağa çıkma yasağını kademeli olarak kaldıracak ve Almanya’da da katı önlemler kademeli olarak gevşetiliyor.

Yeniden de bölgedeki salgın durumu güzelleşirken ECB yöneticisi Christine Lagarde Salı günkü açıklamasında “parasal ve mali takviyenin çok erken bitmemesi önemli” diyerek bölgenin merkez bankası siyaseti değişimleri konusunda pek acil bir risk taşımadığını öne sürdü.

Avrupa data takvimi Perşembe günü oldukça boş lakin ABD işgücü piyasasındaki toparlanma temposuna dair bilgi sahibi olmak için haftalık birinci işsizlik müracaatları incelenecek.

Perşembe günü petrol yükseldi. Yatırımcılar ABD stoklarında yaşanan artışı, daha çok İran petrolünün piyasaya girişini ve Fed’in ultra genişlemeci para siyasetini gitgide azaltacağına dair telaşları sindirmeye çalışırken bir evvelki seansta fiyatlarda büyük düşüşler yaşandı.

ABD ham petrol vadeli süreçleri %0,4 artışla 63,61 dolar olurken Brent %0,2 yükselişle 66,81 dolardan süreç gördü. Her iki mukavele de Çarşamba günü %3 civarı düşüş yaşayarak üç haftanın düşük düzeylerine yaklaştı.

Öte yandan altın vadeli süreçleri %0,4 düşüşle 1.874,10 dolar olurken EUR/USD %0,2 yükselerek 1,2199’dan alıcılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %