Avrupa borsaları zorlu bir haftanın sonunda yükselişte

0 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Müellif – Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcılar yüksek enflasyon, agresif para siyaseti ve bunların global ekonomik büyümeye olan tesirini değerlendirmeye devam ederken şiddetli bir haftanın sonunda bir ölçü yer kazanan Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi.

DAX %1,2 yükselirken CAC 40 ve FTSE 100 %1,3 artış gösterdi.

Cuma günü Avrupa borsaları olumlu seyretti. Artan enflasyon ve daha sıkı para siyasetinin, bölge büyümesine önemli ziyan vereceğine dair telaşlar, pay senetlerine büyük darbe vurmuştu.

Bununla birlikte ana endeksler, arka arda beşinci haftayı da negatif kapatma yolunda ilerliyor.

Rus güçleri, Mariupol’un Azovstal tesisine topçu ve hava akınlarıyla saldırmaya devam ederken, yatırımcılar savaşla ilgili gelişmeleri izlemeye devam ediyor.

G7 dışişleri bakanlarına, Finlandiya ve İsveç’in askeri ittifaka katılma olasılıklarını tartışmak üzere hafta sonu NATO yetkilileri de katılacak.

Perşembe günü Moskova, NATO’ya katılma planından vazgeçmediği takdirde Finlandiya’ya karşı misilleme yapmakla tehdit etti.

Kurumsal gelişmelerde Deutsche Telekom (ETR:DTEGn), güçlü bir çeyrek raporu sunarak ABD ünitesi T-Mobile ve Avrupa’daki işlerinde yaşanan büyüme sayesinde tüm yıl görünümünü yükseltti. Şirket payı %0,3 paha kazandı.

Öte yandan Norwegian Air Shuttle (OL:NAS), birinci çeyrek için ziyan paylaşarak artan yakıt maliyetlerinin, yaz dönemi için rezervasyonlarda yaşanan artışın olumlu tesirlerini kısmen yok edeceğini belirtti. Pay senedi %1 düşüş gösterdi.

Fransa ve İspanya’nın Nisan ayı enflasyon sayıları hâlâ çok yüksek; Fransa’da yıllık enflasyon %4,5’ten %4,8’e çıkarken İspanya’da yıllık oran, Mart ayındaki %8,4’e yakın kalarak %8,3 olarak gerçekleşti.

Euro Bölgesi için Mart ayı endüstriyel üretim sayılarının ise yavaşlama işaretleri göstermesi bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları yükseldi lakin üç hafta içinde birinci defa haftayı düşüşle kapatacak üzere görünüyor. Azalan global taleple ilgili telaşlar, AB’nin arzı daraltacak halde Rus petrolüne yasak koyma muhtemelliğine ağır basıyor.

WTI %0,6 artışla 106,78 dolar olurken haftayı %2 civarı düşüşle kapatma yolunda. Brent ise %0,7 yükselerek 108,22 dolardan süreç görse de haftalık kaybı yaklaşık %3 olacak üzere görünüyor.

Son olarak altın vadeli süreçleri %0,2 düşerek 1.822,26 dolar olurken EUR/USD %0,3 yükselerek 1,0408’den alıcı buldu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %