Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile İncirli-Beylikdüzü metrosunun finansmanı için görüşmeler yürüten İBB, EBRD’nin Yeşil Kentler programına katıldı

0 0
Read Time:56 Second

İSTANBUL, 3 Mayıs (Reuters) – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) kentin sürdürülebilir formda geliştirilmesi için mutabakat zaptı imzalarken, belediye EBRD ile yeni bir metro sınırının finansmanı için görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.

İBB Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz yıllarda nüfusu süratle artan 3.5 milyon kişinin yaşadığı beş ilçeden geçecek olan yaklaşık 25.5 kilometre uzunluktaki İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro çizgisi projesinin bir kısmının finansmanı için EBRD ile görüştüklerini söyledi.

İmamoğlu, EBRD’nin Yeşil Kentler programına İstanbul’un katılması münasebetiyle düzenlenen basın toplantısında çizginin 11,5 ve 14 km’den oluşan iki etaptan oluşacağını söz ederek, “Hattın finansmanını konuşuyoruz. Sınırı ikiye bölerek yapmayı da hedefleyebiliriz diye bir altyapı çalışmamız var. Şu anda EBRD ile bu süreci konuşuyoruz ve maliyetleri üzerinden mali desteklenmesini konuşuyoruz.” dedi.

EBRD Lideri Odile Renaud-Basso da, “EBRD olarak hali hazırda İstanbul’daki iki metro sınırına finansman sağlıyoruz, toplu taşıma ve kent hayatının öbür alanlarında yapılacak öteki iyileştirmeleri de finanse etmeye hazırız” dedi.

Şu ana kadar İstanbul’daki metro projelerine 186 milyon euro kredi sağlayan EBRD, projenin 14 km’lik kısmına finansman dayanağı vereceğini belirtti.

İmzalanan mutakabat zaptı, İBB’nin yeşil olarak nitelenen projelerine EBRD’den finansman bulmasını kolaylaştıracak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %