Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’da kripto sahipliğine dair sonuçları açıkladı

0 0
Read Time:1 Minute, 46 Second

Investing.com – Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugün yayımladığı raporda Avrupa bölgesinde her on haneden birinin kripto varlık sahibi olduğunu açıkladı. Ayrıyeten raporda kripto paraların finansal istikrar üzerine tesirleri de ayrıntılı biçimde ele alındı.

ECB tarafından yayımlanan raporda kripto para piyasalarında yaşanan volatilitenin şimdi global finans sistemini tehdit edici boyutlara ulaşmadığının belirtilmesine karşın kurumsal yatırımcı ilgisinin artmasının bu tehdidi de artırdığı belirtildi.

ECB’nin tüketici beklentileri anketine nazaran tespit ettiği Avrupa’daki kripto sahiplik oranı ortalama yüzde 10 olarak tespit edilirken bu oranın Fransa’da yüzde 6 ve Hollanda da ise yüzde 14 olarak değiştiği belirtildi. 

Anket iştirakçilerinin yüzde 37’si kripto yatırımlarının 1.000 euro’nun altında olduğunu, yüzde 29’u 1.000 ila 5.000 euro olduğunu ve yüzde 13’ü ise 5.000 ila 10.000 euro ortasında olduğunu söyledi.

Anket sonuçlarına nazaran yüksek gelir kümesine dahil bireylerin kripto yatırımlarındaki hissesi öbür gelir kümelerine nazaran daha yüksek kaldı. Başka yandan genç yetişkin ve yüksek eğitimli kümenin öteki kategorideki şahıslara nazaran kripto paralara yatırım yapma olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi.

Avrupa Merkez Bankası kriptolarda düzenleme problemleri üzerinde durdu

Yayımlanan raporda uzun müddettir yinelenen riskli varlık sınıfındaki kripto paraların sıradan yatırımcılar için uygun olmadığı sonucuna varıldı. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkelerin yasa koyucularına ise kripto paralar için yeni bir yasa taslağı hazırlanarak bir an evvel yürürlüğe alınması önerisi sunuldu.

Bu raporun yayımlanmasından birkaç gün evvel Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, ferdî görüşünün kripto para varlıklarının kıymetsiz olduğu istikametinde olduğunu söylemişti.

ABD Merkez Bankası da kripto kullanıcıları üzerine çalışmalarını yayımladı

Bu hafta ayrıyeten ABD Merkez Bankası Fed, ABD vatandaşlarının finansal durumlarıyla ilgili yıllık araştırmasını yayımladı. Raporda Amerikalıların kripto paraları bir ödeme aracından çok bir yatırım aracı olarak gördükleri ortaya koyuldu. Raporun birinci defa kripto para kullanımına yönelik bilgiler içermesi ise dikkat cazipti.

Fed raporuna nazaran 2021 yılında yetişkin Amerikalıların yüzde 12’si kripto para sahibi oldu. Çalışma, ayrıyeten Avrupa vatandaşlarının bilakis ABD’de düşük gelirli bireylerin kripto para kullanımına daha meyilli olduğunu ortaya koydu. Anket sonuçlarına nazaran kripto kullananların yüzde 60’ının yıllık geliri 50.000 doların altında kalırken yüzde 24’ü 100.000 dolarında üstünde bir gelire sahip.

Muharrir: Günay Caymaz 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %