Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Bitcoin ve DeFi için düzenleme çağrısında bulundu

0 0
Read Time:1 Minute, 15 Second

Investing.com – Kripto para sanayisiyle ilgili uzun müddettir devam eden düzenleme davetleri, son düşüşle birlikte tonunu bir ölçü daha artırdı.

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, dün Avrupa Parlamentosu karşısında konuşurken kripto sanayisinde bilhassa DeFi dalının daha fazla denetlenmesini açıkça talep eden birinci isim oldu. Bu talebini lisana getirmesinde ise bu ay iflasa sürüklenen kripto kredi şirketi Celsius ve kripto hedge fonu 3AC’nin durumları tesirli oldu.

Kripto sanayisinin süratli ilerlemesine atıfta bulunan Lagarde, bu sanayiyi denetleyecek bir orta ünite oluşturması gerekliliğine dayanak verdi ve 2024 yılına kadar Avrupa Birliği hudutları içerisinde yürürlüğe girmesi planlanan Kripto Varlık Piyasaları (MICA) yasasının ehemmiyetine vurgu yapmış oldu.

Lagarde konuşmasında kripto sanayisinde belirsizliğin devam etmesinin tüketiciler için risk oluşturduğunu vurgulayarak düzenleme eksikliğinin dolandırıcılığa, değerlemeyle ilgili gerçek dışı savlara ve birden fazla vakit spekülasyona kapı açtığını lisana getirdi.

Avrupa Merkez Bankası, DeFi’yi finansal istikrar için gerçek bir tehdit olarak görüyor

Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde’a nazaran merkezsiz finans kesimi, finansal istikrar için gerçek bir risk ögesi. Bu yüzden Lagarde, DeFi kesiminin farklı bir çerçevede yakından takip edilip düzenlenmesinin son derece yararlı olacağını düşünüyor.

Christine Lagarde, konuşmasının bir kısmında Bitcoin’e de değinerek en büyük kripto varlığın tanımlanabilen bir ihraççısı olmadığını bu yapısıyla MICA I kapsamına alınmayacağını söyledi. Fakat Lagarde, ilerleyen periyotlarda kapsamı genişletilmesi düşünülen düzenleyici maddelerin ikinci safhasında Bitcoin’in de kapsam içine alınması gerekliliğinden bahsetti.

Avrupa Merkez Bankası Lideri geçen ay, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların hiçbir pahası olmadığını düşündüğünü yalnızca spekülatif hareketlere bağlı olarak kıymet aldıklarını söyleyerek gündem olmuştu.

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %