Avrupa’da hissiyat, korkulduğu kadar kötüleşmedi

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Şirketler, güç vakitler için nakit dayanaklarını güçlendirmeyi başardığından Euro Bölgesi’nde ekonomik hissiyat, Haziran ayında korkulduğundan daha yeterliydi.

Eurostat, Euro Bölgesi ana iş ve tüketici hissiyatı anketinin, 105 olan Haziran ayına nazaran 104’e düştüğünü söyledi. Bu, 103’e düşeceği istikametindeki beklentilere kıyasla güçlü bir sonuç oldu ve endüstri ve hizmet bölümündeki hissiyatta yaşanan ufak güzelleşmeden kaynaklandı. Bunun bilakis tüketici güveni endeksi, -23,6 puanla negatif bölgede takılı kaldı.

Rakamlar, artan enflasyon ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bunu önlemek için faizleri yükselteceğine dair dehşetler nedeniyle devam eden itimat krizini yansıtıyor. ECB, iktisatta sert bir sakinliğe karşın muhtemelen gelecek ayki toplantısında faizleri on yıl içinde birinci defa artıracağını söyledi.

Bununla birlikte şimdilik işletmeler savunmalarını güçlendirmenin yollarını bulabiliyor. Çarşamba günü ECB tarafından paylaşılan bilgiler, şirketlere verilen kredilerin Mayıs ayında yıllık %5,8 arttığını gösterdi. Bu ortada ECB’nin niyetleriyle ilgili alışılmadık halde net olan kılavuzu, enflasyon dehşetlerini yatıştırmış görünüyor: Eurostat’ın anketi, enflasyon beklentilerinin dört ayın en düşük düzeyine indiğini gösterdi.

Avrupa ekonomisindeki itimat, bu yıl Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden ötürü ziyan gördü. Savaş, güç fiyatlarında yüksek enflasyona yol açan eşsiz artışlara sebep oldu.

Çatışma Batı ve Kremlin ortasında giderek daha uzun bir güç imtihanına dönüşüyor. Madrid’deki NATO doruğunda ABD, Polonya’da 5. Ordusu için bir üs kuracağını ve ittifakın, Rusya’nın barışa yönelik “doğrudan tehdidine” karşılık Avrupa’ya daha fazla F-35 filosu ve deniz varlığı konuşlandıracağını duyurdu.

Bu önlemlerden iki gün evvel Rus savaş uçakları füzeleri, Kremenchuk’ta en az 1.000 sivilin içinde olduğu bir alışveriş merkezini vurdu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %