Avrupa’daki suv trendi goodyear için teknoloji fırsatlarını beraberinde getirdi

0 0
Read Time:2 Minute, 3 Second

Bugün Avrupa’da en çok satan her on araçtan üçü SUV. Çok tercih edilen daha büyük ve daha çok istikametli SUV’lere özel lastik teknolojisi her geçen gün daha da artıyor. Goodyear’ın da tam da bu muhtaçlıkları karşılamak ismine üretilen “EfficientGrip 2 SUV” lastiği, dalın önde gelen mecmualarının testlerini birincilikle bitirmeyi başardı.

Avrupa’da otomotiv bölümünün muvaffakiyet öykülerinden biri de SUV ve Crossover modellerindeki artış oldu. Sağlam görünüşleri, yüksek sürüş durumu ve hatchback’lerin pratikliğini tüm arazi şartlarına uygunlukla birleştirmesi, SUV’leri hem şoförler hem de aileler için tanınan bir araç tipi haline getirdi.

Goodyear Teknik Proje Yöneticisi Thomas Gesenhoff’un hususla ilgili olarak; “SUV’lerin yaygınlaşması, Goodyear’ın lastik teknolojisini sergilemesi için yeni fırsatları beraberinde getirdi. Goodyear EfficientGrip 2 SUV üzere lastikler, bilhassa bu araçlar için geliştirildi. Konvansiyonel araba lastiği geliştirme konusuna farklı bir yaklaşım getiriyoruz. SUV lastiklerinin daha sağlam ve çok taraflı olmanın yanı sıra, sedan araçlardan hatchback’e geçen şoförlerin beklediği dinamik his ve performansı da sağlaması gerekiyor” diye konuştu.

Lastiğin imalinde kullanılan güçlendirilmiş yanak ve doku materyali, lastiğin uzun ömürlü olmasını sağlamakla kalmayıp, birebir vakitte hassas yönlendirme ve hareket kabiliyeti de sunuyor. Goodyear EfficientGrip 2 SUV’nin arabanın fazla tartıyla başa çıkabilmesi için daha geniş olan yapısı ve iki kat sağlam kaplaması birleştiğinde tüm arazi şartlarına uygun çok taraflı kullanım imkânı doğuyor. SUV ve Crossover araçların çok emelli oluşu, tüketicilerin lastikleriyle daha fazla yol kat etmek istemesine yol açarken, Goodyear’ın bu zorluklarla nasıl başa çıktığını Goodyear Teknik Proje Yöneticisi Thomas Gesenhoff şöyle açıklıyor: “Goodyear’ın yüksek diş elastikliği ve esnekliğiyle büyük bir sıcaklık aralığında şiddetli yol şartlarında lastik yüzeyinin daha az bozulmasını sağlayan Mileage Plus teknolojisi sayesinde, EfficientGrip 2 SUV bir evvelki modeline kıyasla 25 daha fazla kilometre yapılmasına imkan tanıyor.”

Testlerin de birincisi Goodyear

Goodyear’ın SUV lastikleri için kendine has dizaynlar ve teknolojiler geliştirmeye ağırlaşması, Auto Bild Allrad Dergisi’nin, 10 SUV lastiğini karşılaştırdığı testte birinci sırada yer almasıyla kanıtlandı. Auto Bild Allrad Mecmuası, ıslak ve kuru yollarda ve tipik bir SUV şoförünün karşılaşacağı cinsten kum, çakıl, çamur vb. arazi yüzeylerinde yaptığı performans testlerinin sonunda Goodyear EfficientGrip 2 SUV modelini en âlâ lastik seçti.

Goodyear EfficientGrip 2 SUV, Auto Bild Allrad testinde mecmuanın on beş test kategorisinin her birinde üst sıralarda yer alan tek lastik oldu. Test şoförleri bilhassa EfficientGrip 2 SUV’nin harika ıslak frenleme performansına ağırlaştı. Bu da daha çok sayıda uzun kavrayıcı kenarın daha düşük sertlikle birleşerek ıslak yerlerde tutunmayı artırmasından kaynaklanıyor. Lastiğin ortasından geçen büyük jenerasyonlar da kısa frenleme uzaklığı için daha büyük temas alanı sağlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %