Bakan açıkladı! İstanbul’daki metro hattının yüzde 70’i tamamlandı

0 0
Read Time:2 Minute, 56 Second

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Sınırı Tünel Hafriyatlarının Tamamlanması Merasimine katıldı. Bugün prestijiyle yüzde 70’i tamamlanan proje sonlandıktan sonra günde 1 milyon İstanbullu, metro çizgisi ile seyahat edebilecek. Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Sınırı Tünel Hafriyatlarının Tamamlanması merasiminde konuşan Bakan Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak bilhassa büyük kentlerde yaşayan vatandaşlarımızın trafikte vakit kaybetmemeleri için pek çok değerli kentiçi raylı sistem projesini hayata geçirdik. Hükümetlerimiz periyodunda yapılan bu çalışmaların yaşama ne derece sürat kattığını, konfor getirdiğini daima birlikte deneyim ettik. Ve bugün sizlerle bir ortaya geldiğimiz Bakırköy(İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı’nın da dahil olduğu tam 103,3 kilometre uzunluğunda 7 başka güzergahta çalışmalarımız var. Böylelikle İstanbul’da raylı sistem ağının yüzde 50’sinden fazlasını Bakanlığımız kazandırmış olacak. Bir ortada olduğumuz, tünel hafriyat çalışmaları tamamlanan Bakırköy- Kirazlı Metro Çizgimiz 8,4 km uzunluğunda. Çizgimiz, Bakırköy Kıyı (İDO)-Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani olmak üzere 7 istasyonu katederek mevcut Bağcılar Kirazlı İstasyonunda son bulmaktadır. Günde 1 milyon İstanbullunun seyahat edebileceği sınırımızın işletmeye alınması ile; Kayaşehir-Bakırköy Kıyı İDO ortası seyahat mühleti 39 dakika, Çam ve Sakura Kent Hastanesi-İncirli ortası seyahat mühleti 31 dakika, Başakşehir(Metrokent)-Özgürlük meydanı ortası seyahat mühleti 30 dakikaya inecek. Projemizin toplam ilerleme oranı bugün itibariyle yüzde 70’e ulaştı” açıklamasında bulundu.

“İBB, 3 SENE GEÇMESİNE KARŞIN KAYDA KIYMET BİR ÇALIŞMA YAPMADI”

Kelamlarına İBB’nin yapmadığı projelerden de bahsederek devam eden Bakan Karaismailoğlu, “Azimli çalışmalarımız, devlet aklıyla yapılan planlamalar, dalla, üniversitelerle yaptığımız iş birlikleri ve ortak akıl çalışmaları meyvelerini veriyor. Ve önümüzdedeki cumartesi günü de Türkiyemizin 2’nci, dünyanın ise 5’inci denize dolgu havalimanı olan Rize-Artvin havalimanını 14 Mayıs’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açacağız. Türkiye’mizin dört köşesinde hem de hoş İstanbulumuzda yaptığımız yapıtlarla sürate ve konfora odaklanıyoruz. Biliyoruz ki bu hizmetlerin ekonomimize sağlayacakları katma paha ile milletimize daha pek çok hizmet sunulmasına vesile olacaklar. Bakırköy-Kirazlı Metro Çizgimizin da İstanbulluların seyahatine getireceği kolaylığın yanı sıra, ekonomik yarar açısından çok değerli getirileri olacaktır. Bakırköy-Kirazlı Metro Sınırımızın 25 yıllık projeksiyondaki ekonomik karı; Karayolu Bakım ve İşletme Çıkarı: 2,4 milyar , Vakit Yararı: 3,6 milyar dolar olmak üzere Toplam 6 milyar dolar olacak. Şu anda İBB’nin de devam eden yaklaşık 100 kilometre raylı sistem sınırı var. Mahallî idarelerin en değerli misyonu vatandaşına inançlı konforlu ekonomik bir toplu ulaşım sistemi sunmaktır. Maalesef 3 sene geçmesine karşın kayda paha bir çalışma bulunmamaktadır. Bizler ise 2023 yılına kadar İstanbul’da devam eden 103 km metro inşaatının tamamını bitirip İstanbulluların hizmetine sunacağız. Hatta, bu yaz sonuna kadar; Pendik Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Sınırını, İBB yapmadığı için 2 yıl evvel bakanlık olarak devraldığımız Başakşehir Metrokent-Çam ve Sakura Kent Hastanesi-Kayaşehir Metro Çizgisini, Kağıthane İstanbul Havalimanı Metro sınırını hizmete açacağız” sözlerine yer verdi.

“MİLLETİMİZ, GEREKLİ CEVABI SANDIKTA VERECEK”

Projelere ve yatırımlara devam edeceklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “İstiyoruz ki herkes millete hizmette yarışsın ancak maalesef ortada adam akıllı bir çalışma yok. Milletimizin terazisi hassastır, İstanbul’daki beceriksizliği izlemektedir. Gerekli karşılığı sandıkta verecektir. Bizler günübirlik tartışmalar yerine, ülkemizi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projelere, milletimize en güzelini sunmaya, yalnızca bugünü değil, geleceği aydınlatacak eserler yapmaya odaklandık. İstanbul’u geleceğe taşıyacak proje ve yatırımlarımıza sürat kesmeden devam edeceğiz. 20 yılda İstanbul’a ve Türkiye’ye çağ atlattık. Bununla da yetinmeyeceğiz. Bizim işimiz, hizmettir; bundan şaşmayız. Bu kanılarla Bakırköy(İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Sınırımızın imal çalışmalarını muvaffakiyetle yürüten ve projeyi bu etaba getiren tüm çalışma arkadaşlarıma ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ne teşekkür ediyor, muvaffakiyetlerinin devamını temenni ediyorum. Projemizin açılışında buluşmak dileğiyle” formunda konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %