Bakan Karaismailoğlu: “Avrasya Tüneli’nin ülke ekonomisine katkısı 6 milyar oldu”

0 0
Read Time:2 Minute, 47 Second

Avrasya Tünelinin İstanbul’da trafik sıkışıklığını kıymetli ölçüde rahatlattığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli şoförlere 1 saatlik vakit tasarrufu sağladı.” dedi.

Karaismailoğlu, “Avrasya Tüneli’ni kullanan şoförlerin, toplamda 111 milyon saat vakit tasarrufu, 152 bin ton yakıt tasarrufu, 64 bin ton emisyon azalımı, 1,3 milyar araç-km azalması ile oluşan kaza maliyeti tasarrufu elde etmesi sonucunda ülke iktisadına katkısı 6 milyar lirayı buldu.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrasya Tünelini ziyaret etti.

Ziyaretinin akabinde brifing alan Karaismailoğlu, sonrasında da denetim merkezindeki yetkililerden bilgi aldı. Avrasya Tüneli’nin İstanbul’da trafik sıkışıklığını değerli ölçüde rahatlattığını belirten Karaismailoğlu, “Dört yılda tüneli kullanan araçların yüzde 86’sı İstanbul plakalı olurken, İstanbul’u sırasıyla Ankara, Kocaeli, Bursa ve İzmir izledi.” dedi.

“Avrasya Tüneli ulusal ve milletlerarası mega projeler ortasında pek çok birincisi barındırıyor”

Avrasya Tüneli’nin İstanbul’da araç trafiğinin ağır olduğu Koşuyolu-Kumkapı sınırında hizmet veren ve dünyada iki kıtayı birbirine bağlayan birinci “iki katlı karayolu tüneli” olma özelliğini taşıdığını belirten Bakan Karaismailoğlu, “Yaklaşım yollarıyla birlikte toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Projenin 5,4 kilometrelik kısmı, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve temas tünellerinden oluşuyor. Geriye kalan 9,2 kilometrelik kısım ise Avrupa ve Asya yakalarındaki ilişki ve yaklaşım yollarını kapsıyor. Üretimine 2013 yılında başlanan ve 22 Aralık 2016 yılında hizmete açılan proje ulusal ve memleketler arası mega projeler ortasında pek çok birincisi de barındırıyor. Yüzde 95’i Türk, toplam 700 mühendis ve 12 binden fazla kişinin 14 milyon adam/saat çalışmasıyla planlanandan sekiz ay evvel tamamlanan projede, insan odaklı iş yaklaşımı sayesine hiç ölümlü kaza yaşanmadı.” diye konuştu.

“Tüneli kullanan araçların yüzde 86’sı İstanbul plakalı araçlar oldu”

Karaismailoğlu, “Kozyatağı-Bakırköy koridoru dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, Avrasya Tüneli’ni kullanan şoförlerin, toplamda 111 milyon saat vakit tasarrufu, 152 bin ton yakıt tasarrufu, 64 bin ton emisyon azalımı, 1,3 milyar araç-km azalması ile oluşan kaza maliyeti tasarrufu elde etmesi sonucunda ülke iktisadına katkısı 6 milyar lirayı buldu. Avrasya Tüneli, İstanbul’un yanı sıra etraf vilayetlerden gelen şoförlerin de sıkça tercih ettiği bir güzergâh oldu.” dedi.

“Tünel içindeki olaylara 1 dakika 58 saniyede müdahale edildi”

2020 yılında Avrasya Tüneli’nde arızalanan, yakıtı biten, kaza yapan araçlara ortalama 1 dakika 58 saniye içinde müdahale edildiğini ve ortalama 14 dakika 13 saniye içinde trafiğin olağan seyrine döndürüldüğünü belirten Bakan Karaismailoğlu, “Tüneldeki acil durumlara müdahale performansı, işletme standartlarının ve dünyadaki emsal projelerin ortalamasının hayli üzerinde gerçekleşti. 2020 yılında 55 saatlik gece kapaması yapılarak tünelin bakım ve uygunlaştırma çalışmaları gerçekleştirildi. Başka tüm çalışmalar sırasında Avrasya Tüneli kesintisiz hizmet vermeye devam etti” şeklide konuştu.

“Avrasya Tüneli taşınabilir uygulamasını 44 bin kişi indirdi”

2020 yılında kullanıcılarının hizmetine açılan Avrasya Tüneli taşınabilir uygulamasını indiren şoförlerin sayısının 44 bine ulaştığı kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Sürücülerin plaka borcu ödemelerini süratli takip etmesini ve ihlalli geçiş bildirimi almalarını sağlayan uygulama, ihlalli geçişlerin de kıymetli oranda azalmasını sağladı. Taşınabilir uygulamada Masterpass ile otomatik ödeme talimatı veren şoförler HGS ve OGS’lerinde bakiye olmadığı durumlarda dahi geçiş ödemelerini kayıtlı kredi kartlarıyla ödeyebiliyor.” dedi.

Karaismailoğlu, “Trafiği rahatlatmak için yenilikçi ve akıllı teknolojilerin öncüsü olan Avrasya Tüneli, geliştirdiği Sürat Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi Pacemake ile 2020 yılında Memleketler arası İnovasyon mükafatına layık görüldü. ‘Servis ve Çözüm’ kategorisinde mükafata layık görülen Avrasya Tüneli, böylelikle 13’üncü milletlerarası mükafatını de almış oldu. Uygulama, araçların suratlarının sabitlenmesini de sağlayarak trafik yoğunluğunun azaltılmasına, takip uzaklığının korunarak kaza riskinin düşürülmesini sağlıyor.” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, brifingin akabinde Avrasya Tüneli Müzesini gezdi.

-iDeal Haber Merkezi-

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %