Bakan Koca’dan ‘Maske geri mi dönecek?’ sorusuna yanıt

0 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Koca, “Önümüzdeki aylarda maske geri mi dönecek” sorusu yöneltilmesi üzerine, hastalığın artık grip üzere seyrettiğini lakin ileri yaştakiler ve kronik rahatsızlığı olanlarda COVID-19’un risk oluşturmaya tekrar devam ettiğini söz etti. Risk kümesinde olanların ferdî önlemlere dikkat etmelerinin değer arz ettiğine vurgu yapan Bakan Koca, “grip öneminde” olan hastalığın toplumsal manada kaygı sebebi olmaktan çıktığını kaydetti. Bakan Koca ayrıyeten, “Vaka sayılarında son iki haftada üç kattan fazla artış olsa da, bunun tam aksine, hastane yükündeki azalış tekrar sürmektedir. Berbat günler geride kaldı. Benzerilerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun.” sözlerini kullandı.

“Hekim ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı”

Geçen hafta doktorlarla yaptığı toplantıdaki açıklamalarına yönelik olarak yöneltilen, “Hekimlik mesleğinin icrası dünyada hangi bakımdan zorlaşıyor.” sorusuna da cevap veren Sıhhat Bakanı Koca şunları kaydetti:

“Tüm dünyada tıp, Malpraktis davaları sebebiyle sigorta şirketleri ve avukatlar ortasında sıkışmış durumda. Bu nedenle tüm dünyada, giderek tabipler mesleğini yapamaz hale gelmekte. ABD dâhil, hususa hassas ülkelerin hiçbiri bu sorunu çözemediler. Oralarda sigorta şirketlerine prim ödenmesi üzerinden bir formül geliştirildi. Biz ise Türkiye olarak, dünyanın yapamadığını yaptık. Yeni çıkarılan Malpraktis yasası son derece kıymetli. Malpraktis davasından doğan tazminatı devlet üstleniyor. Ne hastamız ne tabip mağdur oluyor. Kasıt olmadığı surece tazminatın tabibe rücu edilmediği bir düzenlemeyle sorunu bitirdik. Bu sorun yüzünden, Türk doktorlarının uygulamadaki muvaffakiyetlerinin da tehlikeye girmeye başlayacağı bir periyot gelmekteydi. Şayet bu yasa çıkmamış olsaydı süreçte bizi bekleyen sonuç buydu. Doktor ve hasta açısından adil bir düzenleme yapıldı.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %