Beştepe’deki toplantıda kripto para düzenlemeleri görüşüldü

0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

Investing.com – Dün Beştepe’de toplanan bakanlar, gündemdeki mevzular hakkında kıymetli bir toplantı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında yapılan toplantıda 3600 ek gösterge görüşmelerinin yanında kripto para düzenlemeleriyle ilgili hazırlanan taslak da görüşüldü. 

Kripto yasa taslağı masaya yatırıldı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleşen toplantının ikinci oturumunda hazırlıklarına devam edilen kripto para yasa tasarısı bir defa daha ele alındı. 

Kripto para düzenlemeleriyle ilgili son durumun değerlendirildiği toplantıya Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanı sıra Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un da katıldığı bilgisi verildi. 

Edinilen bilgiye nazaran maddeleştirilmesi planlanan kripto para düzenlemelerinde Sermaye Piyasası Heyeti, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının yetkili kurumlar olarak belirlenmesi planlanıyor. 

SPK’nin kripto varlıkların ihracına yönelik temelleri belirleyecek kurum olarak yetkilendirilmesi beklenirken kurum, ayrıyeten kripto para borsalarının kurulmasıyla ilgili süreçlerde yetki sahibi olacak. Başka yandan mevcutta faaliyet gösteren yurt içi yerleşik borsalar içinde başka finansal kuruluşlarla tıpkı kaidelere ahenk zaruriliği getirilmesi bekleniyor. Buna nazaran kripto borsalarının mali durumları periyodik olarak denetim edilecek ve belirlenen kurallara nazaran bir mali yapıda zayıflık görülmesi durumunda işletmeye 3 ay mühlet tanınacak. Taslak çalışmasında bu müddet zarfından şirketin mali durumunda bir güzelleşme olmazsa faaliyet durdurma kararı alınabileceği hususu bulunduğu bildiriliyor.

Öteki yandan Sermaye Piyasası Heyeti haricinde Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının kripto varlık tiplerine nazaran düzenleme ve yaptırım hususlarından sorumlu başka kurumlar olması bekleniyor.

Üzerinde görüşülmeye devam eden kripto para yasa tasarısıyla ayrıyeten yurt dışı yerleşik borsalar için yasanın yürürlüğe girmesinden bir ay sonra Türkiye’de yerleşik bireylere hizmet vermeyi sonlandırılması kararı çıkması bekleniyor. Öngörülere nazaran kripto yasa taslağı, vergi konusunda hususların eklenmesiyle son hali verildikten sonra yasalaşma sürecine girecek.

Muharrir: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %