Biden akaryakıt fiyatlarını düşürmeye çalışırken ham petrol düşüş yaşadı

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Yazar – Peter Nurse   

Investing.com – Global resesyon endişeleri ortasında Biden idaresi ABD’nin akaryakıt maliyetlerini azaltmaya çalışırken petrol fiyatları düşüş yaşadı.

WTI %6,3 düşüşle 102,64 ve Brent %5,7 azalarak 108,02 dolar oldu. Her ikisi de Mayıs ortasından beri görmediği düzeylere indi.

ABD benzin RBOB %3,1 kıymet kaybederek 3,6773 dolara geriledi.

Başkan Joe Biden’in Kongre’den, akaryakıttaki 18,4 sentlik federal vergiyi üç ay ertelemeyi değerlendirmelerini ve eyaletlerden de akaryakıt vergilerini askıya almalarını istemesi bekleniyor.

Bununla birlikte vergilerin kaldırılması ABD’deki şoförlerden gelen talebi basitçe artırabileceğinden bu atağın fiyatları düşürme konusunda ne kadar başarılı olacağı tartışmalı.

Biden ayrıyeten Perşembe günü yedi majör şirketin CEO’larıyla, üretim kapasitesini artırma problemini tartışmak üzere bir ortaya gelecek. Yakıt fiyatları 5 dolar civarında ve orta seçimler yaklaşırken siyasi bir tartışmaya dönüşecek üzere görünüyor.

İlgi çekebilecek başka gelişme Fed Lideri Jerome Powell’ın Kongre’deki sunumu olacak. ABD’de ekonomik resesyon tasaları artıyor.

ING analistleri, “Fed’in enflasyonu denetim altına almak için daha agresif yaklaşımı, petrol piyasasına yardımcı olmadı. Fed’in, sert bir iniş yapmadan enflasyonu düşürebilmesi sıkıntı görünüyor.” dedi.

Talep şimdiye kadar güçlü olmaya devam etti. AAA’ya nazaran 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde ABD’de 42 milyon kişinin sokaklara dökülerek tarihi bir rekor kırılması bekleniyor.

Öte yandan Çin, Salı günü dört ayın en düşük olay sayısını raporladı. Kentlerde kısıtlama tehdidi devam etse de yılın ikinci yarısında ülkenin ham petrol talebinde artış olması beklenen.

Uluslararası Güç Ajansı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada bu yıl güce 2,4 trilyon dolarlık yatırım yapılmasına karar verilmesine karşın bunun arzdaki açığı kapatma ve iklim değişikliğiyle çaba konusunda yetersiz kalacağını söyledi.

ING ise ekledi; “AB’nin Rusya’dan deniz yoluyla taşınan ham petrole yönelik yasağı tesirini gitgide daha çok hissettirdiğinden petrol piyasasının bu yıl daralmaya devam etmesi beklenirken petrolün temelleri hâlâ yapan. Lakin piyasanın ne kadar dar olacağı, sahiden de Çin ve Hindistan üzere ülkelerin indirimli Rus ham petrolünü almaya ne kadar istekli olacağına bağlı olacak.”

Amerikan Petrol Enstitüsü haftalık stok datalarını bugün paylaşıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %