Biden, NATO üyesi Doğu Avrupa devletlerinin düzenlediği güvenlik zirvesine katılacak

0 0
Read Time:40 Second

BÜKREŞ, 10 Mayıs (Reuters) – ABD Lideri Joe Biden, bugün Romanya’nın başşehri Bükreş’te Doğu Avrupa’daki NATO ülkelerinin başkanlarıyla görüntü konferans prosedürüyle yapılacak olan tepeye katılıp, Karadeniz bölgesinin güvenliğini ve Ukrayna konusunu görüşecek.

NATO’nun Doğu Avrupa’daki üyelerinin iştirakiyle gerçekleşecek olan Bükreş dokuzlusu isimli doruğa Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda konut sahipliği yapacak.

Romanya Cumhurbaşkanı Iohannis, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Joe Biden’ı bugün Bükreş’te yapılacak Bükreş-9 tepesinde ağırlamaktan memnunluk duyuyoruz.” dedi.

Iohannis, “Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile bir arada, NATO tepesine hazırlık olarak NATO Sekreteri Jens Stoltenberg’i de ağırlayacağız ve Atlantik ötesi münasebetlerine, NATO 2030’a, doğu çizgisindeki savunmaya ve caydırmaya odaklanacağız” dedi.

Görüntü konferans sistemiyle yapılacak olan tepeye Biden, NATO Sekreteri Stoltenberg, Bulgaristan, Çekya, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya ve Slovakya cumhurbaşkanları katılacak.

Haberi bildiren: Luiza Ilie ve Alan Charlish
Haberi çeviren: Oben Mumcuoglu
Redaksiyon: Birsen Altaylı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %