Biden’in Tayvan gafı, Lagarde’dan faiz artırımı sinyali, Broadcom/VMWare – Piyasalarda neler oluyor?

0 0
Read Time:3 Minute, 27 Second

Müellif – Geoffrey Smith 

Investing.com – Lider Joe Biden Tayvan’ı askeri güçle savunma kelamı vererek Çin’i rahatsız etti. Christine Lagarde Eylül ayına kadar Avrupa Merkez Bankasından (ECB) 50 puanlık faiz artırımı geleceğini neredeyse onaylarken euro yükseldi, dolar geri çekildi. Borsa yükselişle açılacak; Broadcom’in VMware için teklifi ilgi çekecek. Zoom Görüntü kapanış sonrası rapor sunacak. Ukrayna devlet lideri, iki yıl sonraki birinci Davos toplantısında ülkesinin yine kurulmasını karşılamak için 500 milyar dolarlık Rus dış varlığına el koyma daveti yaptı.

23 Mayıs Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Biden’in Tayvan gafı Pekin’i kızdırdı

ABD Lideri Joe Biden, anakara Çin’in saldırması halinde ABD ordusunun Tayvan’ı savunmak için müdahale edeceğini söyledi.

Biden Japonya’ya ziyareti sırasında yaptığı bir basın toplantısında “Evet – bunun kelamının veriyoruz.” diyerek Pekin’in adayı tekrar almak için tek taraflı teşebbüslerinin, Ukrayna’dakine emsal bir duruma yol açacağını kelamlarına ekledi.

Çabucak akabinde Beyaz Saray yetkilileri, ABD’nin Tayvan’a yönelik siyasetinin “değişmediğini” ve mevcut “Tek Çin” siyasetine bağlı kaldığını söyleyerek açıklamaları geri aldı.

Lakin bu, Biden’in “ateşle oynadığını” söyleyen Çinli yetkililer için kâfi olmadı. Dışişleri Bakanı Wang Yi uyardı: “Hiç kimse Çin halkının güçlü kararlılığını, sağlam iradesini ve güçlü yeteneklerini küçümsememeli.”

2. Lagarde yaz periyodunda faiz artırımlarına işaret ederken kripto bölümüne darbe vurdu

Avrupa Merkez Bankası Lideri (ECB) Christine Lagarde, bankanın üçüncü çeyrek sonuna kadar negatif faiz oranı siyasetini bitirmesinin “çok olası” olduğunu söylediği bir blog paylaşımında ECB’nin faizlerde yarım puanlık artış yapacağını neredeyse ilan etmiş oldu. Ayrıyeten Haziran toplantısında ECB’nin, net varlık alımlarını Temmuz başından itibaren bitireceğini duyuracağını da ima etti.

Bu açıklamanın akabinde euro üç haftanın en yüksek düzeyine çıkarak para siyasetini sıkılaştıran tek büyük gelişmiş iktisadın ABD olmasından ötürü paha kazanan doların daha büyük düşüşler yaşamasına yol açtı.

Lagarde, ECB’nin daha evvel yaptığı, yüksek güç fiyatları ile Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının yol açtığı daha genel istikrarsızlık baskısı altına olan toparlanmanın durabileceği ikazını yineledi. Lider, Almanya’nın iş itimadında Mayıs ayında şaşırtan bir güzelleşme olmasından ötürü ekonomik görünüm konusunda az da olsa rahattı.

Ayrıyeten Lagarde, Pazar günkü bir röportajında kripto paraların “değersiz ve dayanaksız” olduğunu ve daha sıkı düzenlemelere tabi olması gerektiğini düşündüğünü söyleyerek bombayı attı.

3. Yedi haftalık kaybın akabinde borsa yükselişle açılacak

ABD borsaları yükselişle açılarak Başkan’ın Çin ile olan münasebetleri tırmandırmak istemediği kelamına itimat edildiğini gösterecek.

Biden, tıpkı basın toplantısında yaptığı açıklamada Donald Trump’ın Çin ihracatına uyguladığı birtakım gümrük vergilerini kaldırmayı düşündüğünü söylemişti.

Dow Jones 189 puan artarken S&P 500 %0,7 ve Nasdaq 100 %0,5 yükseldi. Üç majör endeks de – arka arda yedinci kere kayıp yaşadığı – geçen hafta %2,5 ila %3 ortasında kıymet kaybetmişti.

İlgi çekebilecek pay senetleri ortasında bir birleşme mutabakatı duyurabileceği bildirilen Broadcom (NASDAQ:AVGO) ve VMware (NYSE:VMW) var. Sakin yarar takviminde ise Zoom Video’nun yarar raporu bulunuyor.

4. Zelenski, Davos’u Ukrayna’nın yine kurulması için Rus varlıklarına el koymaya çağırdı

Dünya İktisat Forumu iki yıllık ortanın akabinde geri döndü. Kar Rusya’da olduğu üzere Davos’ta da erimiş olabilir lakin değerli şahsiyetlerin, iklim değişikliği ve toplumsal dışlanmayla ilgili dünyanın geri kalanına vaaz vermek için özel jetlerine binip lüks otellere giden yolları bulma konusunda hâlâ bir sorun yok.

Bununla birlikte Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski’nin (video kontağı aracılığı ile katılarak), Ukrayna’nın tekrar kurulması için dinleyicilere, Rusya’nın 500 milyar dolarlık dış varlıklarına el koymayı düşünmeleri davetinde bulunması ile forum, önemli bir başlangıç yaptı.

Zelenski, Rus güçlerinin Ukrayna topraklarından çıkarılması gerektiğiyle ilgili daha sert telaffuzlardan bir nebze uzaklaşarak mevcut savaşa “yalnızca diplomasinin” son verebileceğini belirtti. Bu tahminen, Mariupol’u savunan son Ukrayna askerlerinin teslim olması ile ilgili, tahminen de değil.

5. Suudi Arabistan, okların amacındaki yeni arkadaşına art çıkarken petrol yükseldi

Suudi Arabistan’ın petrol bakanı Prens Abdülaziz, Rusya’yı dışlama daveti yapan Batılı müttefiklerinin baskısına direnerek OPEC+ üretim mutabakatına sıkı sıkıya bağlı kalırken ham petrol fiyatları yükseldi.

OPEC, Batı’nın yaptırımlarından ötürü Rusya’nın üretimi artıramadığına yönelik ispatlar artmasına karşın aylık üretim kotalarını sabitleme uygulamasına takılıp kaldı. Bu ve ihracatçı öbür ülkelerdeki problemler, OPEC+’nın Nisan ayında üretim maksadının günlük 2 milyon varil altında kalmasına yol açmıştı.

WTI vadeli süreçleri %1,1 artışla 111,44 dolar olurken Brent %1,1 yükselerek 111,17 dolardan süreç gördü.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %