Bill Cosby cinsel saldırıdan suçlu bulundu… Jüri cezasını açıkladı

0 0
Read Time:1 Minute, 45 Second

Bir devrin fenomen ismi Bill Cosby için heyet kararını açıkladı.

84 yaşındaki komedyen Bill Cosby, 1975 yılında bir Playboy Malikanesi’nde reşit olmayan birine cinsel hücumda bulunduğu savıyla yargılandığı davada, heyet tarafından hatalı bulundu.

O vakitler 16 yaşında olan Judy Huth, davadaki tabirinde Los Angeles yakınlarındaki bir parkta sinema çekerken tanıştığı Cosby’nın birkaç gün sonra kendisine cinsel taarruzda bulunduğunu söyledi.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI

İfadesinde Huth, Cosby’nin “bir oyunun modülü olarak” kendisine alkol verdiğini, akabinde da Playboy Malikanesi’ndeki yatak odasına götürerek, karşı çıkmasına karşın cinsel bağa zorladığını söyledi.

Bill Cosby, 2018 yılında görülen bir öbür cinsel atak davasında mahkeme salonunda… (Fotoğraf: AFP) 

Duruşmada gözyaşlarını tutamayan Huth, olayın akabinde “kendisini bir çıkmazda bulduğunu ve aptalca hissettiğini” belirtti.

Avukatlarıysa heyete, Huth ve Cosby’nin malikanenin içinde oldukları bir fotoğrafı gösterdi.

COSBY DURUŞMAYA KATILMADI

Cosby duruşmaya direkt katılmadı. Lakin avukatları, mahkemeye 2015 yılında Cosby’nin Huth’ü tanımadığı ve reşit olmayan biriyle cinsel münasebete girmeyeceğini söylediği ifadeyi sundu.

Bill Cosby, bilhassa 1984-1992 yılları ortasında The Cosby Show’da canlandırdığı Cliff Huxtable karakteriyle ‘elevizyonun En Harika Babası’ ve ‘Amerika’nın Babası’ üzere unvanlara layık görülmüştü. Cosby’nin bu imajı düzinelerce bayan tarafından cinsel akın ile suçlası ile yerle bir oldu.

Cosby’nin avukatları, Huth’ün, birinci tabirlerinde olayın esnasında 15 yaşında olduğunu söz ettiğini lakin duruşmadan haftalar evvel ise bu ayrıntısı değiştirerek bir çelişke içine düştüğünü savundu.

Avukatlar, Huth’un Cosby ile çekilen fotoğrafını gazetelere teklif ettiğini öne sürdü.

Öte yandan heyet üyelerine, 2016 yılında Playboy’un kurucusu ve Cosby’nin 70’lerdeki yakın arkadaşı Hugh Hefner’ın, “malikaneye gelenlerin 18 yaşından küçük olmaları epeyce inanılmaz bir durumdur” dediği görüntü kaydı da gösterildi.

YARIM MİLYON DOLAR TAZMİNAT

Jüri, Cosby’nin, artık 64 yaşında olan Huth’a 500 bin dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

#MeToo hareketinin başlamasının akabinde 50’den fazla bayan, “Amerika’nın babası” olarak bilinen Cosby’i, 1960’ların ortasından itibaren kendilerine cinsel hücumda bulunmakla suçlamıştı.

Cosby ise hakkındaki tezleri reddediyor. 2018 yılında, bir bayana 2004’te ilaç vermek ve cinsel atakta bulunmaktan hatalı bulunan Cosby, 10 yıl mahpus cezası almıştı.

Bir yıldan daha kısa bir müddet evvel Pensilvanya Yüksek Mahkemesi, Cosby hakkındaki mahkumiyet kararını bozarak, 3 yıl mahpus yatan Cosby’yi hür bırakmıştı.

California’nın Santa Monica kentinde 2014 yılında açılan dava, Cosby’nin cezai kovuşturması nedeniyle yıllarca ertelendi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %