BIST şirketlerinden güncel haberler

0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second

Investing.com – Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere nazaran hazırladığımız yeni şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Esenboğa Elektrik, Eczacıbaşı Yapı ile santral heyetim mukavelesi imzaladı

Esenboğa Elektrik, güneş güç santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Eczacıbaşı Holding şirketlerinden Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile “SSG Bozüyük Fabrikası Çatı Öztüketim Güneş Güç Santrali” konseyimi kontratı imzaladığını duyurdu. 

Kelam konusu yatırım ile güneş gücünden elektrik üretimi sağlanırken tıpkı vakitte karbon emisyonunun azalmasına da büyük katkıda bulunulacağı bilgisi verildi. Mukavele bedeli KDV hariç 2.417.867 olarak iletildi. (38.174.735 TL + KDV)

Servet GYO, “Sefaköy Boulevard” projesine ait olarak Arı Finansal Kiralama ile “Arsa Hissesi Karşılığı İnşaat ve Hasılat Paylaşımı” mukavelesi imzalayacak

Servet Gayrimenkul Yatırım İştiraki A.Ş., Sefaköy Boulevard projesinin inşaatının tamamını yapmak ve inşa edilecek bağımsız kısımların bir kısmının satışını yaparak hasılatını paylaşmak üzere Arı Finansal Kiralama A.Ş. ile “Arsa Hissesi Karşılığı İnşaat ve Hasılat Paylaşımı” mukavelesi imzaladı.

Bu mukavele ile tüm bağımsız kısımların %45’lik kısmına denk gelen 180 adet bağımsız kısmın arsa hissesi karşılığı “Bağımsız Bölüm” olarak şirkete teslim edilecek. Kalan %55’lik kısma denk gelen bağımsız kısımlar ise Arı Finansal Kiralama A.Ş. tarafından satılacak.

ARD Küme Bilişim, Ar-Ge Merkezi dokümanı aldı

ARD Küme, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürlüğü’nün 18.05.2022 tarihli yazısına istinaden, Ar-Ge Merkezi evrakı verilmesi ve şirketin 5746 sayılı kanun kapsamında sağlanan teşvik ve muafiyetlerden mevzuatla belirlenen mühletler temel alınarak yararlandırılmasına uygun bulunduğunu duyurdu.

Konfrut AG Tarım, 50 milyon TL’lik yatırım kararı aldı

Konfrut, 100% iştiraki Konfrut AG Tarım A.Ş. faaliyet göstermekte olduğu üç ana iş ünitesinden biri olan lojistik ünitesinde tarım eserleri entegre depolama ve lojistik faaliyetleri altında, meyve ve zerzevat nakliyatı için özel tasarlanmış fiber havuz ve frigo dorseler için 50 milyon TL bedelinde yatırım kararı aldı. Bu yatırımla 2022 yılında 100 bin tonun üzerinde zirai hammadde taşınması hedeflenmekte.

Matriks ve Pamel hisselerine 1 ay müddetle önleyici önlemler uygulanacak

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamaya nazaran Önlem İdare Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen süreçler nedeniyle Matriks Bilgi Dağıtım Hizmetleri A.Ş. (MTRKS (IS:MTRKS)) hissesine 20.05.2022 tarihinden itibaren 1 ay mühletle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ek olarak “Kredili Süreç Yasağı” ve “Brüt Takas” önleyici önlemleri uygulanacak.

Pamel Yenilenebilir Elektrik Üretim A.Ş. (PAMEL.E) hissesine ise 20.05.2022 tarihinden itibaren 1 ay müddetle mevcut “Açığa Satış Yasağına” ek olarak “Kredili Süreç Yasağı” önleyici önlemi uygulanması kararı alındı.

VBTS kapsamsında önlem uygulanan paylar

Volatilite Bazlı Önlem Sistemi (VBTS) kapsamında Dinamik Isı (DNISI) ve Euro Yatırım hisseleri, 20.05.2022 tarihli süreçlerden 17/06/2022 tarihli süreçlere kadar açığa satışa ve kredili süreçlere bahis edilemeyecek.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %