BM Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları Çerçevesindeki İlk Kira Sertifikası İhracı TSKB’den

0 0
Read Time:1 Minute, 54 Second

TSKB, sermaye piyasaları alanında yeni bir unsur imza atarak BM Sürdürülebilir Kalkınma Emelleri (SKA) odaklı birinci kira sertifikası ihracını muvaffakiyet ile tamamladı. 45 Milyon TL fiyatındaki ihraç hakkında bilgi veren TSKB Yatırım Bankacılığı Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy, “Zorlu Güç ismine oluşturduğumuz toplam 400 milyon TL fiyatında SKA Kira Sertifikası ihraç programı çerçevesinde, küresel piyasalarda örneklerini çok yeni görmeye başladığımız bir kira sertifikası ihracını daha muvaffakiyet ile gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşıyoruz. TSKB olarak Güçlü Enerji ismine ihraç ettiğimiz bu kira sertifikası ile dünyada birinci kere bir güç şirketi ismine direkt SKA’lara yönelik ek kaynak yaratmış olduk. TSKB olarak sürdürülebilirlik alanındaki yenilikçi banka kimliğimizi sermaye piyasalarındaki açılımlarımızla güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), Türkiye’de doğalgaz dağıtım, besin, nakliyecilik ve sıhhat dalındaki birinci kira sertifikaları (sukuk) ile dünyada bir birinci niteliğinde olan sürdürülebilir kira sertifikası ihraçlarının akabinde yeni bir prensip imza atarak Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesindeki birinci kira sertifikası ihracını muvaffakiyet ile gerçekleştirdi. TSKB aracılığı ile gerçekleşen ihraçla, Güçlü Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’ye 45 Milyon TL fiyatında kaynak sağlandı.

TSKB’nin 2020 yılında Güçlü Enerji ismine gerçekleştirdiği ve dünyada bir birinci olma özelliği taşıyan Sürdürülebilir Kira Sertifikası ihracından sonra bu yıl SKA Kira Sertifikası ile yeni bir birincisi gerçekleştirdiklerini söyleyen TSKB Yatırım Bankacılığı Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy, “Zorlu Güç ismine oluşturduğumuz toplam 400 milyon TL meblağında SKA Kira Sertifikası ihraç programı çerçevesinde, küresel piyasalarda örneklerini çok yeni görmeye başladığımız bir kira sertifikası ihracını daha muvaffakiyet ile gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşıyoruz. SKA Kira Sertifikası ihraç programı kapsamının belirlenmesi sürecinde Güçlü Enerji’nin yenilenebilir güç kaynaklı pak güç üretiminin desteklenmesi, sürdürülebilir güç arzının güçlendirilmesi, güç dağıtım altyapılarında iyileştirmeler yapılması ve atık idaresi uygulamalarının desteklenmesi gayeleri göz önünde bulunduruldu. Şiddetli Güç, SKA Kira Sertifikası kapsamında rüzgâr ve güneş gücü alanında yapacağı yenilenebilir güç yatırımlarıyla SKA 7: Erişilebilir ve Pak Güç, SKA 12: Sorumlu Tüketim ve Üretim ve SKA 13: İklim Hareketi emellerine katkıda bulunacak. Şimdiye kadar finans kurumlarının SKA’lar kapsamındaki projelerin finansmanına yönelik ihraç ettiği Kira Sertifikalarından farklı olarak TSKB olarak Kuvvetli Güç ismine ihraç ettiğimiz bu kira sertifikası ile dünyada birinci defa bir güç şirketi ismine direkt SKA’lara yönelik ek kaynak yaratmış olduk. TSKB olarak sürdürülebilirlik alanındaki yenilikçi banka kimliğimizi sermaye piyasalarındaki açılımlarımızla güçlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %