Borsa güne yükselişle başladı

0 0
Read Time:1 Minute, 20 Second

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 1,77 puan ve yüzde 0,07 bedel kazanarak 2.576,07 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,01’lik hudutlu yükseliş kaydederken, holding endeksi yüzde 0,06 geriledi. Bölüm endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 1,5’le finansal kiralama, faktoring, en fazla kaybettiren yüzde 0,7’yle menkul değer yatırım paydaşlığı oldu.

BIST 100 endeksi, dün dalgalı bir seyir izlemesinin akabinde günü yüzde 0,06 azalışla 2.574,30 puandan tamamladı.

Dün, ABD Senato’sunda para siyaseti raporunu paylaşan ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, bankanın temmuz sonrası için siyasetlerinin gelecek makroekonomik datalara nazaran toplantıdan toplantıya kararlaştırılacağını söyledi. Gelecek aylarda enflasyonun düştüğüne dair ikna edici deliller arayacaklarını vurgulayan Powell, “Devam eden faiz artışlarının uygun olacağını öngörüyoruz.” dedi. Powell, yükselen enflasyona karşı 100 baz puanlık faiz artışının masada olup olmadığına ait bir soru üzerine ise “Hiçbir gaye için masadan bir şeyi kaldırmayacağım.” karşılığını verdi.

Analistler, global hisse piyasalarında Fed Lideri Jerome Powell’ın açıklamaları sonrası karışık bir seyir izlendiğini belirterek, yurt içinde bugün açıklanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Powell’ın ABD Kongresi’nde bugün de devam edecek Para Siyaseti Raporu’na ait sunumu ve sonrasında vereceği iletilerin global hisse piyasaların tarafı üzerinde tesirli olabileceğini aktaran analistler, data gündeminde ise dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet kesimi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ile ABD’de haftalık işsizlik müracaatları ve ödemeler istikrarının öne çıktığını bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.555 ve 2.530 düzeylerinin dayanak olarak izleneceğini, 2.600 puanın ise değerli direnç pozisyonuna geldiğini tabir etti.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin siyaset faizini yüzde 14’te sabit bırakmasını bekliyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %