Borsa İstanbul bugün yatay hareket etti

0 0
Read Time:1 Minute, 14 Second

Investing.com – Borsa İstanbul, bugün yatay bir seyre sahipti. BIST 100 endeksi, negatif açılış sonrası sabah saatlerinde toparlandıktan sonra 2.580 puana kadar yükselebildi. 

BIST 100 endeksi gün içi süreçlerde daha çok yatay seyrini korurken 2.560 – 2.580 puan aralığında hareket etti. Global piyasalarda ise Asya borsaları, günü ekside kapattı, Avrupa borsaları negatif seyrine devam ederken ABD borsalarının Nasdaq borsası dışında düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Nasdaq borsası, açılışta yüzde 1 kıymet artışına sahipti. 

Bugün Borsa İstanbul’da öne çıkan dallar ortasında inşaat ve perakende ticaret dalı vardı. Kapanışa yanlışsız inşaat bölümü, yüzde 3 bedel artışına sahipken perakende ticaret, yüzde 2 arttı. 

Basit metaller dalı düşüşünü sürdürürken bugün yüzde 1,3 oranında bir bedel kaybına sahip. Turizm dalı, bugün yüzde 1 düşerken bankalar, nötr hareket etti. Holding bölümü ise günün son saatinde yüzde 0,7 oranında bir yükselişe sahipti.

Günün öne çıkan pay senetleri

Kapanışa yanlışsız en yüksek süreç hacmine sahip pay senetleri sırasıyla THY, Erdemir, Şişecam (SISE), Ford (FROTO) Otomotiv ve Akbank (AKBNK) T.A.Ş. oldu.

Bugün tavan fiyatından süreç gören Bayrak Ebt taban sanayi ve Makim Makina, en çok kazandıran pay senetlerinin başında yer alırken bu iki hisseyi yüzde 9,95 yükselen Doğuş GYO ve Döktaş dökümcülük ile yüzde 8,5 paha kazanan Politeknik Metal izledi.

Senkron Güvenlik, Ufuk Yatırım ve Mazhar Güçlü Holding payları, taban fiyatından süreç görerek en çok kaybettiren paylar olurken Ulusoy Elektrik (-%8,8) ve SAN-EL (-%5) kıymet kayıplarıyla en çok düşen birinci 5 pay ortasına girdi.

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %