Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

0 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Investing.com –  Borsa İstanbul, haftanın ikinci gününü de ekside kapattı. BIST 100 endeksi, dün yüzde 1,5 oranında düşüşle günü 2.490 puandan kapattı. 

Borsa İstanbul güne yatay açılışla başladı

BIST 100 endeksi, güne 2.492 puandan yatay başladıktan sonra sabah seansının birinci dakikalarında satış taraflı bir baskı kelam konusuydu ve endeks, 2.479 puana kadar geriledi.

Küresel piyasalardaki son duruma nazaran Asya Piyasaları, sabah saatlerinde negatif seyre sahipti. Çin SZSE Component borsası, yüzde 2,2 ve Hong Kong Hang Seng borsası, yüzde 2 düşüşle en çok paha kaybeden borsalardı. 

ABD borsaları, dün günü ekside kapatırken Nasdaq borsasındaki kayıp günlük yüzde 3’e ulaştı. Avrupa borsalarının da açılışta ekside olduğu görülürken ABD ve Avrupa vadeli endeksleri, karışık bir seyre sahip. ABD vadeli endeksleri, sabah saatlerinde nötr kalırken Avrupa vadeli endeksleri Euro Stoxx 50 dışında negatif devam ediyor. 

Borsa İstanbul’da sabah seansının birinci saatinde sigorta dalı yüzde 2 paha artışıyla öne çıktı. Teknoloji dalı endeksi de yüzde 1 oranında yükselişe sahipti. 

Güne ekside başlayan kesim endekslerinin başında Turizm, yüzde 1 düşüşle birinci sırada yer alırken faktöring ile metal eserleri ve makinalar, ortalama yüzde 0,7 oranında düşüş gördü. 

Bankalar ve holding endeksi, güne yatay başlarken BIST Sınai endeksinin güne yüzde 0,5 oranında ekside başladığı görüldü. 

Güne süratli başlayan pay senetleri

Borsa İstanbul açılışında bugün pay geri alım programını başlatacağını duyuran Türkiye Sigorta, Akbank (IS:AKBNK) T.A.Ş., THY, Aselsan (IS:ASELS) ve Şişecam (IS:SISE) payları, en yüksek süreç hacmine sahip pay senetleriydi. 

Açılışta en çok yükselen pay senetleri, Rodrigo Dokuma (%9,8), Türkiye Sigorta (%7), Makim Makina (%6,7), Oyak Yatırım Paydaşlığı (%6,5) ve BMS Çelik (%6,2) payları oldu. 

Sabah seansında Birko Birleşik (-%7,7), Sekuro Plastik (-%5,7), Başkan Faktöring (-%5,2), Senkron Güvenlik (-%5) ve Armada Bilgisayar (IS:ARMDA) (-%5), en çok düşüş gören paylar oldu. 

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada SELGD, MAKIM, PINSU, RAYSG, KAPLM, ARMDA, KNFRT, LIDFA, SEKUR, ECZYT (IS:ECZYT) VE TSGYO hisseleri için devre kesici uygulaması kapsamında daima sürece orta verilip tek fiyattan buyruk toplanmaya başlandığı duyuruldu.

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %