Borsada bugün tüm endeksler sert düşüş yaşadı

0 0
Read Time:1 Minute, 19 Second

Investing.com – Geçen hafta ABD borsaları rekor kırarken Avrupa’dan Asya’ya endekslerde yükseliş yaşanıyordu, bu hafta ise risk iştahındaki azalma nedeniyle yükselişler yerini düşüşe bıraktı.

Dün %2’ye yakın kayıp veren ABD borsası bugün müspet açılış yaptı, Avrupa da düne nazaran bugün yükselişte, fakat gelişen ülke piyasalarındaki satış devam ediyor. Yurt içinde de BİST 100 bugün %4 düşüş yaşayarak 1.308 puana geriledi ve 23 Mart sonraki en düşük seviyeyi gördü. Yılın birinci çeyreğini kayıpla kapatan endeks bu hafta %6’ya yakın düşüş yaşayarak aylık bazda negatif tarafa geçti. Endeks günü %2,55 düşüşle 1.330 puandan kapattı.

Hafta başındaki düşüşünün akabinde dün müspet ayrışan BİST Bankalar bugün gün içinde %2,5 kayıpla 1.064 puana gerilemesinin akabinde günü 1.075 puandan kapattı. Endeksin yıl içi kaybı %30’u aştı.

Mart ayındaki oynaklık sonrası bu hafta en sert düşüşü yaşayan BIST Sınai bugün gün içinde %6 geriledi. Günü %3,5 kayıpla 2.435 puandan kapatan endeks Nisan ayı karlarının tamamını sildi.

İki haftalık düşüşün akabinde bu hafta yükselen dolar kuru, bugün 8,20 üzerini test etti. Kurda Mart ayındaki süratli yükseliş sonrası 8,0 altı hareket kısa müddetli olmuştu ve 8,0 tabanını koruyan kurda 8,25 en yakın direnç düzeyi olarak izleniyor.

Bugün ons altının 1.800 dolar düzeyine çıkması ve dolar kurundaki hareketlilikle gram altın %2 üzeri primle 473 TL’ye çıktı, bu düzey 21 Aralık sonrası en yüksek düzey oldu.

Dünyada salgında yaşanan üçüncü kademenin yeni bir kapanma yaratacağı telaşı bu hafta fiyatlamalarda baskı oluşturuyor. Bilhassa Avrupa’nın kısıtlamaları artırması beklenirken yurt içinde de bayram öncesi önlemlerin artırılması bekleniyor.

Müellif: Deniz Engin

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %