Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

0 0
Read Time:3 Minute, 9 Second

Muharrir – Noreen Burke

Investing.com – Fed, beklendiği üzere faizleri yarım puan artırıp gelecek toplantılarda da benzeri adımlar atabileceğine işaret ettikten sonra borsalar çalkantılı bir hafta yaşadı. Çarşamba günkü enflasyon bilgileri beklenenden daha yüksek olursa daha çok volatilite de yaşanabilir. Yatırımcılar Fed’in birçok yetkilisinden gelecek açıklamalara odaklanacak. Çin ticaret ve enflasyon bilgilerini paylaşacakken İngiltere’nin GSYH bilgileri, büyümede yavaşlama olduğuna işaret edebilir. Rus petrolüne yönelik AB ambargosu nedeniyle güç fiyatları ilgi çekmeye devam edecek.

İşte yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. ABD’nin enflasyon bilgileri

Çarşamba günü Nisan ayına ilişkin TÜFE dataları paylaşılacak ve 40 yılın en süratli temposunda yükselen enflasyonun tepe yapıp yapmayacağını gösterecek. Akaryakıt maliyetleri rekor düzeyleri görürken yıllık enflasyon oranı Mart ayında %8,5 geldi.

Ekonomistler yıllık enflasyonun %8,1 olmasını bekliyor lakin beklenenden daha güçlü gelen bir okuma, Fed’in, para siyasetinde daha agresif bir sıkılaşma durumunu güçlendirme potansiyeline sahip.

Yatırımcılar, Fed’in agresif sıkılaşma adımlarının ekonomiyi resesyona sokabileceğinden korkuyor.

Bu hafta Fed’den birçok siyasetçinin konuşması olacak: Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic, New York Fed Lideri John Williams, Fed Yöneticisi Christopher Waller, Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari, Cleveland Fed Lideri Loretta Mester ve San Francisco Fed Lideri Mary Daly.

2. Yüksek volatilite

Geçen hafta Nasdaq ve S&P 500 arka arda beşinci ve Dow Jones Industrial Average da altıncı haftayı düşüşle bitirdi. Bu, S&P 500 endeksi için 2011 ortasından beri, Nasdaq için de 2012 sonlarından beri gördüğü en uzun kayıp zinciri.

Truist Advisory Services’da kıdemli piyasa stratejisti olan Keith Lerner, Reuters’e verdiği demeçte “Piyasa, Fed’in eğrinin gerisinde olmasına odaklı, bu yüzden düşüş halinde.” dedi.

Fed Lideri Jerome Powell Çarşamba günkü açıklamasında 75 puanlık faiz artırımı talihini ihtimal dışı bıraksa da piyasalar, Haziran toplantısında %75 civarı bu mümkünlük ile fiyatlanıyor.

Daha şahin bir Fed, tahvil getirilerinde artış ve Ukrayna’daki savaş üzere jeopolitik risklerin bir ortaya gelmesi yatırımcı hissiyatını baskılarken piyasada volatilite devam edecek üzere görünüyor.

3. Çin’den datalar

Çin’in Pazartesi günü ticaret ve enflasyon dataları paylaşılacak ve karantinaların iktisat üzerindeki tesirini gösterecek.

Ekonomistler Şanghay ve öteki bölgelerdeki katı karantinaların yurtiçi talebe darbe vurmasından ötürü ticaret datalarının, ihracattaki büyümenin 2020 ortasından beri gördüğü en düşük düzeye indiğini, ithalatın da arka arda ikinci ayda küçüldüğünü göstermesini bekliyor.

Enflasyon bilgileri için beklentiler ise mal kıtlıklarının fiyatlarda artışa yol açtığı bir vakitte fabrika kapısı enflasyonunun yüksek düzeylerde olmaya devam ettiği tarafında.

25 milyon kişinin hâlâ karantinada olduğu Şanghay, global tedarik zincirleriyle değerli bağ kuran birçok fabrikayı toparlamakta zorlanıyor.

4. Euro Bölgesi ve İngiltere dataları

Almanya’nın ZEW hissiyat endeksi ve İngiltere’nin birinci çeyrek GSYH ön dataları, büyüme görünümüne dair ağırlaşan korkular ortasında artan enflasyonla çaba eden merkez bankalarının karşılaştığı ikilemin altını çizecek.

Ekonomistler ZEW endeksinin, 2020 yılında pandeminin başından beri gördüğü en düşük düzeyde olduğu evvelki aya nazaran Nisan ayında tekrar düşmüş olmasını bekliyor.

İngiltere’de iktisadın birinci çeyrekte %1 büyümüş olması bekleniyor fakat Mart ayı için aylık okuma yatay seyretmiş olabilir.

Geçen hafta İngiltere Merkez Bankası, faizleri 2009 yılından beri gördüğü en yüksek düzey olan %1’e çıkardı ve İngiltere’nin hem %10 üzerindeki enflasyon hem de resesyon riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Avrupa Merkez Bankasından birçok yetkili, önümüzdeki hafta konuşma yapacak. Bu isimler ortasında Çarşamba günü konuşacak olan Christine Lagarde da var.

5. Güç fiyatları

AB, Rus petrolüne etaplı bir ambargo da dahil Moskova’ya karşı yeni bir yaptırım tipi üzerinde mutabakata çok yakın.

Bu atılım, Avrupalı rafinerileri yeni ham petrol tedarikçisi bulma yarışına sokacak ve hayat pahalılığı dünya genelinde tüketicileri sıkıştırırken şoförleri daha yüksek faturalarla baş başa bırakacak.

Bu gelişmeler ortasında WTI geçen hafta haftalık %5 civarı artış yaşarken Brent yaklaşık %4 yükseldi.

Price Futures Group’tan Phil Flynn, Reuters’e yaptığı açıklamada “Kısa vadede petrolün temel göstergeleri boğa istikametli ve bizi alıkoyan tek şey, gelecekte iktisatta bir sakinlik olacağına dair endişeler.” dedi.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %