Business Line: Dubai yaratıcı endüstriler için küresel bir merkez haline geliyor

0 0
Read Time:4 Minute, 3 Second

Birleşik Arap Emirlikleri bir ‘yaratıclık’ merkezi olmak için kolları sıvadı. Dubai, uygulamaya soktuğu stratejik program sayesinde 2025’e kadar kültür, dizayn ve içerik üreten şirket sayısını ikiye katlamak ve buyrukluğu global bir yaratıcılık merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

Dubai, yaratıcı iktisadın ülkenin Gayrı Safi Yurt İçi Hasılası’na (GSYİH) olan katkısını yüzde 2,6’dan yüzde 5’e planlıyor. Bu gayeyle yeni yaratıcı bölgeler, kültür içerikleri, medya tasarımı ve sanat alanlarında teşebbüslere imza atılıyor. Yaratıcı iktisat stratejisi, önümüzdeki dört yıl içinde bu alanlarda faaliyet gösteren şirket sayısını 8 bin 300’den 15 bine çıkartarak ikiye katlamayı amaçlıyor. Bu kesimdeki faaliyetlerin de önümüzdeki periyotta 70 binden 140 bine çıkarılması bekleniyor. Virtuzone’daki şirket kurma uzmanları, müracaatlarda şimdiden bir artış gördüklerini söylüyor.

“Dubai’nin hem yaratıcılık kesimine yerli yetenekler kazandırmayı hem de yabancı şirketleri ülkeye getirmeyi hedefleyen teşebbüsleri desteklemesi çok cüret verici” diyen Virtuzone’ndan Amer Yehia, buyrukluğun suram ve hakikat altyapıyı sağlama konusunda liderliğinin bu konumda değerli rol oynadığını belirtiyor.

2013’te kurulan ve şu anda öncü bir moda firmasına dönüşen AAVVA Fashions’ın kurucularından Ahmad Ammar da,Dubai’de her şeyi ürettiklerini ve ithal eser kullanmadıklarını söylüyor: “Farklı milletlerden, işletmelerden, zanaatkarlıktan, terzilik yapanlardan tutun da şu anda bize yardım eden tasarım takımına kadar herkesi Dubai’ye getirdim”.

Yaratıcı iktisat stratejisinin gayesi yeni ve heyecan verici konseptler üretmede yaratıcı beyinleri desteklemek olarak özetleniyor.

AAVVA’nın öteki bir kurucusu Vincenzo Visciglia da Dubai’deki moda sanayisinin hala yeni olduğunu vurguluyor. Bunun kendileri için bir talih olduğunu söz eden Visciglia, “Dışarıdan tasarımcıların bilakis mahallî tasarımcıların nitekim desteklediğini düşünüyoruz. Her vakit söylüyorum, şayet öncüyseniz, ne yaparsanız yapın başarılı olursunuz” diyor.

  • Dubai’de Ramazan tecrübesini keşfedin: Gökyüzüne kadar uzanan iftar sofraları
  • Şef Himanshu Saini’nin hazırladığı kiçuri ile Hint mutfağına seyahat

Virtuzone’ndan Amer Yehia, Dubai’nin medya, yapım kenti ve Dubai Tasarım Bölgesi üzere merkezlerin kurarak yaratıcı iktisadını pekiştirmeye başladığını söylüyor. Projelerin 2013’te başladığını söyleyen Yehia, “Sadece oraya gidip bu üç merkezi deneyimlemek size Dubai’nin altyapı perspektifini ve bu çeşit bireylerin iş dünyasına getirilmesi ile şirketlerin büyümeye teşvik edilmesine olan bağlılığını gösteriyor” diyor.

Birinci adım olarak. Dubai Veliaht Prensi ve Dubai Yürütme Kurulu Lideri Pir Hamdan Bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum Emirlik’te Al Quoz Yaratıcı Bölgesi’ni başlattı. Dinamik merkez, sanatkarların ve tasarımcıların yaşayabileceği, çalışabileceği ve yaratabileceği bir yer ve ilerleyen stratejinin bir planını oluşturuyor.

Bill Gates’ten hükümetlere emisyonlarla ilgili harekete geçme çağrısıABD Lideri Joe Biden’ın sanal global iklim tepesinde konuşan Microsoft (NASDAQ:MSFT)’un kurucularından Bill Gates, hükümetleri ve özel dalı, dünya iktisadının tamamında emisyonları ortadan kaldıracak çığır açan teknolojileri geliştirmek ve uygulamak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Fosil yakıtlarla rekabet edebilmek hedefiyle rekabet alanını eşitlemek için bu teknolojilere dönük yeni yaratıcı finansman davetinde bulundu.

40’tan fazla global başkana hitap eden iş insanı, “Neredeyse tüm sıfır karbon teknolojilerimiz, çağdaş hayat şeklinin tüm yararlarını dünyanın dört bir yanındaki insanlara sağlamak için fosil yakıtlı benzerlerinden daha kıymetli. Muhtaçlığımız olan ise benim sıfır yeşil prim dediğim, uygun fiyatlı, yeni sıfır karbon ürünleri” dedi.

  • Euronews’ün konuğu Bill Gates: Dünya, 2050’ye kadar sıfır emisyon amacına ulaşabilir

Hükümet ve şirketlerin fosil yakıtları daha ucuz ve süratli biçimde terk etmesini sağlamak için nasıl siyasetler benimsemeleri gerektiğini anlatan Gates, “Çığır açan teknolojileri geliştirmemiz ve devreye sokmamız gerekiyor. Bu, fizikî iktisattaki emisyonları ortadan kaldırmamızı sağlar. İkinci olarak, bu yenilikleri finanse etmek ve uygulamak için güç piyasalarından yararlanmamız gerekiyor. Örneğin teknolojileri finanse etmek için yaratıcı yollar bulmamız ve fosil yakıtlarla rekabet edebilmeleri için rekabet alanını tıpkı düzeye yükseltmemiz gerekiyor. Son olarak ise hükümet ve şirketlerin bu geçişi daha süratli ve daha ucuz hale getirecek siyasetler benimsemesi gerekiyor” sözlerini kullandı.

Gates sunumunu önderleri, karbon emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliği üzerinde manalı bir tesir yaratmak için güç adımlar atanları ödüllendirmeye çağırarak tamamladı.

Covid-19 sonrası West End krizden çıkabilecek mi?İngiltere’nin olağanlaşma sürecine girdiği bir periyotta dünyaca ünlü West End, seyircileri tiyatroya geri getirmeye hazırlanıyor. 300 bin kişiyi istihdam eden sanat kesimi, bir yıldan uzun müddettir kapalı ve binlerce kişinin işi tehlikede.

London West End müzikalinin başrolünü üstlenen ve şöhreti günden güne artan 21 yaşındaki yıldız oyuncu Noah Thomas koronavirüs salgını nedeniyle tiyatroların kapandığını ancak yılmamaları gerektiğini söylüyor: “Direnmeye devam etmeliyiz ve ‘hayır, işimizi yapmak için geri döneceğiz’ demeliyiz. Yaptıklarımızdan ve eğitim aldığımız şeyi yapmaktan vazgeçmeyeceğiz”.

  • İngiltere’de Covid-19: Tüm mağazalar, spor salonları, restoranlar, kuaförler açılıyor

Yaklaşık 300 bin kişiyi istihdam eden kesim, son 13 ayın büyük bir kısmında kapalı kaldı ve barlarda, restoranlarda ve otellerde binlerce kişinin işi daha da tehlikeye girdi. Öteki bölümlerin tersine, pek çok tiyatro çalışanı devlet takviyelerinden faydalanamadı. Londra’daki beş tiyatronun ve Apollo’nun sahibi Nica Burns, test salonlarındaki çalışanlarına, oyuncu takımlarına, sterilizasyon istasyonları ve e-bilet uygulamasına yatırım yaptı. Koltukları seyrelterek toplumsal arayı salonlarda sağladı.

21 Haziran’da önlemlerin daha da hafifletileceği ülkede West End tiyatrolarının yaklaşık üçte biri kapılarını açmayı planlıyor. Ancak virüsün tekrar yayılmaya başlaması bu süreci aksatabilir.

Pandeminin başında ağır tenkitlerin amacı olan İngiliz hükümeti, sanat ve kültür kuruluşlarına 1,38 milyar eurodan fazla kurtarma hibesi ve kredisi dağıttı. Her ne kadar çalışan ve seyirciler pandeminin şu ana kadar yol açtığı sonuçlardan tasa duysa da, şovların devam etmesi gerektiği konusunda hemfikir.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %