Çelik davasında Türkiye haklı bulundu

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Türkiye’nin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde açtığı davada AB’nin uyguladığı tedbirlerin milletlerarası ticaret kurallarına karşıt olduğuna hükmedildi. Türk çelik üreticileri, Türkiye’nin yıllık bazda kaybının 500 milyon civarında olduğunu belirterek, Ticaret Bakanlığı’nın bir an evvel AB’den ithalata karşı tedbir uygulamasını istedi.

Ticaret Bakanlığı tarafından kararla ilgili yapılan açıklamada, “AB’nin çelik eserlerinde 2018 yılında uygulamaya başladığı korunma tedbirlerine karşı Türkiye’nin DTÖ’de başlattığı davada kurulan Panel, Türkiye’nin tezlerini desteklemiş ve AB’nin uygulamakta olduğu tedbirlerin memleketler arası ticaret kurallarına alışılmamış olduğuna hükmetmiştir. 29 Nisan 2022 tarihinde tüm DTÖ üyeleriyle paylaşılan Panel Raporu’nda, AB’nin, tedbirlerini Korunma Tedbirleri Anlaşması’na uyumlu hale getirmesi gerektiğine hükmedilmiştir” denildi.

KARAR BAĞLAYICI

Bakanlık açıklaması şöyle devam etti: “AB tarafından itiraz görmeyen ve temyiz edilmeyen Panel Raporu önümüzdeki günlerde DTÖ’de Uyuşmazlıkların Halli Organı’nda kabul edilecektir. Kabul edilen rapor, AB açısından kesin ve bağlayıcı olup, tedbirden etkilenen başta Türkiye olmak üzere birçok çelik ihracatçısı ülke kararın eksiksiz uygulanması ile AB pazarındaki kayıplarını telafi etmeye başlayabilecektir. Bundan sonraki evrede, Panel kararının eksiksiz uygulanması istikametinde DTÖ nezdinde ve AB ile ikili bağlarımız çerçevesinde gerekli takip yapılacaktır. Kararın AB’nin tedbirlerini gözden geçireceği temmuz ayından evvel çıkmış olması da bu manada kıymetlidir.”

KARŞI TEDBİR DAVETİ

Bakanlığın açıklamasına rağmen Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, Eurofer ve birtakım büyük çelik üreticilerinin keskin ve mesnetsiz taleplerinin peşine takılarak alınan bu tedbirlerin AB açısından mahcubiyet verici olduğunu belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü: Ümit ederiz bu uygulamayı daha fazla sürdürmez ve vazgeçerler. Lakin onlar bize uyguladıkları kotayı kaldırsalar da bu durum bizim 4 yıldaki ziyanımızı ortadan kaldırmayacak münasebetiyle biz her halükârda Ticaret Bakanlığı’ndan bir an evvel karşı tedbiri uygulamaya koymasını bekliyoruz. AB, aramızdaki Hür Ticaret Muahedesi ile Gümrük Birliği’ne ters olarak bize bu yaptırımları uyguladığı üzere kelamda kendi çelik üreticilerinin mağduriyetini lisana getirdiler. Ancak bize önlem uyguladıkları bu devirde Rusya, Çin, Hindistan, Tayvan üzere ülkelerden ithalatı artırdılar. Ortasında ikili mutabakat bulunan Türkiye’yi devre dışı bırakıp öteki ülkeleri ithal kaynağı haline getirdiler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %