Çeşme’de Muhafazakar Otele Haciz!

0 0
Read Time:2 Minute, 42 Second

İzmir’in Çeşme ilçesinde muhafazakar müşterilere hizmet veren otelde, müşteriler içerideyken haciz süreci uygulandı. Masa ve sandalyeler haczedilerek yediemine götürülürken 100 müşteri ise diğer otellere yerleştirildi.

Çeşme’nin Altınkum Mahallesi’nde bulunan bir otele Çeşme İcra Müdürlüğünden haciz geldi. Otel sahibinin, borcu olduğu için otele haciz geldiği öğrenildi. Geçen yıl otelin havuzunda bulunan şezlong ve şemsiyeleri haczeden memurlar, bu hafta da ellerindeki mahkeme kararı ile öteki eşyaları haczetti. Haciz memurları otelin yataklarını kamyonete yüklerken, otelde tatil yapan 100 kişi ise eşyalarıyla birlikte ortada kaldı. Tatil için geldikleri Çeşme’de haciz şokuyla karşı karşıya kalan tatilciler, saatlerce kendilerine yardım edecek birilerini bekledi. Çoluk çocuk akşam karanlığında sokakta kalan tatilciler, kendilerini otele gönderen çeşit şirketleri ile irtibata geçti. Cins yetkililerinden kendilerine yardım etmesini isteyen tatilciler, gece yarısına kadar sokak ortasında tıp şirketinin kendilerini öteki bir otele yerleştirmesini bekledi.

Yaşadıkları şoku üzerlerinden atamayan tatilciler, birinci kez bu türlü bir olayla karşılaştıklarını söyledi. Sabah havuza girdiklerini öğlenden sonra ise oteldeki eşyaların boşaltıldığını gördüklerini belirten tatilciler, tatillerini eziyete dönüştüren tıp şirketi ve otel yetkilileri hakkında dava açacaklarını söz etti.

OTELİN ELEKTRİĞİ KESİLDİ OTEL KARANLIKTA KALDI

Otele hacze gelen icra memurları otelin yataklarını, klimalarını, şezlong ve şemsiyeleri haczederken bir yandan da otelin trafosunu haczettiler. Haciz süreci sonucunda otelin elektriği kesildiği için otelde kalan müşteriler karanlıkta kaldılar. Akşam havanın kararmasıyla birlikte otelde konaklayan müşteriler kendi imkanlarıyla öbür otellere yerleşti. Otel idaresinin hacze mahzur olmakla uğraşırken müşterilerin mağduriyetine mani olamadılar.

Otel çalışanları haciz yapılmaması için otelin kapısını kitledi

Otel çalışanları otele haciz memurlarının girişini engellemek için otelin önünde oturmaya ve otel kapılarını kilitledikleri için otele polis takviyesi geldi. Çeşme Karakolundan gelen polislerin teşebbüslerine karşın otel çalışanları otelin haczine gelen memurların haciz süreçlerine devam edilmemesi için otele girişe pürüz oldular. Otel çalışanlarının yaptıkları fiilin kabahat olduğu hatırlatılması üzerine ikna olan otel çalışanları otelin haczini engellemekten vazgeçtiler.

Alacaklı vekili Avukat Feridun Kurt haciz ile ilgili şunları söyledi; “Otel sahibi borcunu bilerek ödemediğini belgeye beyan etmiş. Haciz alacaklısının alacağının mahkeme kararına dayandığı, kararın Yargıtay incelemesi sonucunda katılaştığı lakin otel sahibi avukatın on yıldır borcu ödemediği icra dairesinden öğrenilmiştir. Borçlu şirketin sahibi Şemseddin Petek borcunu kabul ettiğini fakat borcu istekle ödemeyeceğini alacaklının icra yolu dışında hiçbir halde kendisinden para alamayacağını icra belgesine bildirmiştir. Müşterileri mağdur eden otel idaresidir. Borç ödenseydi hacze gelmemizi gerektirecek bir alacak da kalmayacaktı.”

“Otelin haczi ile ilgili yapılacak süreçler otel idaresinin ve otel sahibinin bilgisi dahilindedir. Fakat otel idaresi haciz süreçlerini bilmesine karşın oda satmaya devam etmiştir. Otele haciz yapabilmek için aylar öncesinden icra müdürlüğünden randevu aldık. Lakin haciz günü muhakkak olmasına karşın otel idaresinin oda satmaya devam ettiklerini hacze geldiğimizde öğrendik. Haciz tarihinde otelde konaklayan müşterileri mağdur eden otel sahibinin kendisidir. Evrak alacağını tahsil etmek için dönemde tekrar hacze geleceklerini müşterilerin mağdur olmaması için diğer otelleri tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Geçen yıl da hacze geldiğimizde oteldeki bir çok müşterinin olmasına karşın otel idaresi kasıtlı bir formda borcunu ödememektedir. Otel idaresinin borcunu ödememesi nedeniyle müşterilerin mağdur olmakta yıllardır otel idaresince müşterilerin tatildeki rezilliği görmezden gelinmektedir. Otelde konaklamayı düşünenlerin haciz riskini dikkate alarak rezervasyonlarını gözden geçirmeleri gerekmektedir. Müvekkilin alacağı mutlaklaşmış yargı kararına dayanmaktadır. Müvekkilin alacağını alması için haciz süreçleri dışında öteki bir yol kalmadığı için mecburen hacze gelmekteyiz. Otel idaresinin borcunu en kısa müddette ödememesi halinde tekrar hacze gelmek dışında öbür bir yol de bulunmamaktadır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %