CHP’nin “polis intiharları” önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi!

0 0
Read Time:2 Minute, 54 Second

CHP’li Bakan: “Cinayetin faili sizsiniz, cinayetin faili Süleyman Soylu!”

CHP’nin polis intiharlarının sebeplerinin araştırılması için araştırma komitesi kurulması gayesiyle Meclis gündemine getirdiği önerge, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önerge sahibi CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Meclis kürsüsünde polislerin intihar notlarını okudu ve “Semanur, Mehmet Ali, Nagehan, Alparslan ve başkaları; yüzlerce polis intihar etti. O polisler intihar etmedi, o polisler öldürüldüler. Bu bir cinayet ve cinayetin faili sizsiniz, cinayetin faili Süleyman Soylu. Her polis intiharından siz sorumlusunuz. Bugün bu meclis araştırması önergesine de olumlu oy vermeyin, her polisin intiharından siz sorumlusunuz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polis intiharlarıyla ilgili verdiği önergelerin tamamına matbu cevap gönderdiğine dikkat çeken Murat Bakan, “Sizin için intihar eden polislerin istatistikten öte bir manası yok. Süleyman Soylu’nun verdiği karşılıkların tamamı matbu karşılıklar var, hepsi ruhsuz, duygusuz. Her farklı polis için tıpkı cevabı vermiş. Bu çocuklar, boğazda yalısı olanların çocukları değil, o lüks yaptığınız TOKİ konutlarında, rezidanslarda oturanların çocukları değil; o polisler bu ülkenin esnafının, çiftçisinin, memurunun, köylüsünün çocukları, bu vatanın evlatları. Ve o polislerin hepsinin bir kıssası var” diye konuştu. CHP’li Bakan şu biçimde konuştu:

‘Ben mesleğime aşıktım, küçük düşürdüler, tükendim, ruhumu erittiler’

“24 yaşında hayatının baharında, canına kıyan Semanur, bıraktığı notta, ‘Ben mesleğime aşıktım, küçük düşürdüler, tükendim, ruhumu erittiler, Allah’ım sen yardım et’ demişti. 28 yaşında, hayatına son veren Cumhurbaşkanlığı muhafazası Mehmet Ali, ‘Personelini aşağılamak, tehdit etmek, meslekten etmek, küçük düşürmek, yalancı pozisyonuna koymak en güzel yaptığınız iş olsa gerek. Her insanın bir gururu vardır ve ben o lafları kaldıramadım’ demişti. Arkadaşının yerine Mezitli AK Parti İlçe Başkanlığında nöbet tutan Nagehan… Diyor ki amiri, ‘Sen sokak bayanı üzere sokak bayanı ağzıyla konuşuyorsun’ ve AKP ilçe sekreterinden özür diletiliyor. Müdürüne diyor ki ‘”Müdürüm, ben ay yıldızlı üniforma taşıyan onurlu bir Türk polisiyim’ birkaç gün sonra intihar ediyor.

Bu çocuklar, boğazda yalısı olanların çocukları değil; çiftçinin, memurun, köylünün çocukları!

Sizin için intihar eden polislerin istatistikten öte bir manası yok. Şu elimdeki evrakta onlarca polis intiharıyla ilgili verdiğim soru önergesi ve Süleyman Soylu’nun verdiği cevapların tamamı matbu cevaplar var, hepsi ruhsuz, duygusuz. Her farklı polis için tıpkı karşılığı vermiş. Yani bunların başka ayrı beşerler olması, bunların anaları, babaları, kardeşleri, evlatları… Bunların hiçbir kıymeti yok, hepsi tıpkı karşılıklar. Bu çocuklar, boğazda yalısı olanların çocukları değil, o lüks yaptığınız TOKİ konutlarında, rezidanslarda oturanların çocukları değil; o polisler bu ülkenin esnafının, çiftçisinin, memurunun, köylüsünün çocukları, bu vatanın evlatları. Ve o polislerin hepsinin bir kıssası var.

Alpaslan Soylu intihar etti, işaret ettiği amirler hala görevde!

Geçen hafta ardında bir not bırakarak hayata veda eden Alparslan Soylu, o notunda nasıl bir amir tahakkümüne uğradığını, nasıl hakaretlere uğradığını anlatıyor. Babasını aradım, Tayyip ağabey, bana dedi ki ‘Ben otuz sene çelik yeleği sırtında taşımış bir özel harekât polisiyim. 4 evlat büyüttüm, ikisi polis, birisi güvenlik müdürü, birisi anaokulu öğretmeni; onlara haram lokma yedirmedim, başımı sokacak konutum yok. 28 yaşında aslan modülü evladımı toprağa verdim.’ Alparslan bıraktığı iletide ne diyor, biliyor musunuz? ‘Ben aç yaşarım, susuz yaşarım lakin onuruma, onuruma, davama yapılan aşağılamayla yaşayamam’ diyor. Bu çocuk bu biçimiyle canına kıydı ve işaret ettiği amirleri hâlâ misyonda.

Cinayetin faili sizsiniz, cinayetin faili Süleyman Soylu!

Semanur, Mehmet Ali, Nagehan, Alparslan ve öbürleri; yüzlerce polis intihar etti. O polisler intihar etmedi, o polisler öldürüldüler. Biz buradan haykırdık ‘bu Meclis araştırması önergesine ‘evet’ oyu verin yoksa sorumlusu siz olursunuz’ dedik. Bu bir cinayet ve cinayetin faili sizsiniz, cinayetin faili Süleyman Soylu. Her polis intiharından siz sorumlusunuz. Bugün bu meclis araştırması önergesine de olumlu oy vermeyin, her polisin intiharından siz sorumlusunuz!”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %